Veba Salgını 200 Milyon Kişinin Ölümüne Yol Açtı

Koronavirüs Pandemisinin dünya üzerindeki yaratmış olduğu harabiyet gün geçtikçe şiddetini azaltıyor. Tarih ve bilim insanları bu pandeminin ne ilk ne de son pandemi olmadığının altını önemle çiziyorlar. Günümüzde güncel Koronavirüs Pandemisi bir kenarda dursun, Ortaçağ döneminde Avrupa başta olmak üzere dünyayı kırıp geçmiş olan bir pandemi yaşandı; o pandeminin ismi İngilizce Black Death, Türkçe Kara Ölüm, kısaca veba idi. Kara Ölüm’ün ismi hastalığın insanlar üzerinden etkilerinden gelmektedir. Hastalıklı insanların vücutlarında morarmalar, kararmalar meydana gelmektedir.

veba

1346-1353 yılları arasında yaşanan bu salgın dünya üzerinde 200 milyon civarında insanın ölümüne yol açtı. Koronavirüs Pandemisinin yol açtığı ölümlerin sayısı göz önüne alındığında Kara Ölüm, yani Veba salgını oldukça ürperticiydi. Vebaya yol açan ise Yersinia Pestis isimli bakteridir. Bu bakteri pireler yoluyla yayılmaktadır.

Salgın farklı sebeplere dayandırıldı

Veba salgınının yaşandığı zamanlarda bu salgının sebebi farklı nedenlere dayandırıldı. Bu iddialardan birisi de Miasma Teorisidir. Bu teoriye göre üç gezegenin biraraya gelmesi veba salgınına neden oldu. Bazı müslümanlara göre ise veba salgını, Allah tarafından inanmayanların insanların cezalandırılmasıdır. Bu tartışmalar süredursun, veba salgınının sebebine yönelik fikir ayrılıkları devam etmektedir.

Vebanın belirtileri ise farklılık gösteriyordu. Üç farklı veba türü vardır, bunlar; Hıyarcıklı veba, pnömonik veba ve septisemik vebadır.

Hıyarcıklı Vebada yaygın belirtiler, eklem ağrıları, baş ağrısı, yüksek ateştir. En belirgin semptomlar ise boyun, kasık gibi yerlerdeki lenf bezlerin şişmesi, beyaz irin akması ve kesildiğinde kanamalarıdır.

kara ölüm

Salgın döneminde yaşayan yazar ve aynı zamanda şair olan Giovanni Boccaccio ise yazılarında vebayı tanrının kendilerinin kötü işlerine karşılık bir ceza olarak vebayı gönderdiğini, hiçbir doktorun tedavisinin işe yaramadığını, önerilen tedavilerin dualardan farklı bir etkisi olmadığını belirtti. Boccaccio, günümüzde koronavirüs salgını nedeniyle de uygulanmakta olan sosyal mesafenin salgın döneminde de uygulandığını belirtti. Bu durumun ise toplumda oluşturduğu bozulmalara dikkat çekti. Boccaccio, sosyal mesafenin abartılmasının yakın aile üyelerinin birbirlerinden kaçmasına sebep olduğunu ve aile yapısında bozulmalar meydana geldiğini ifade etti. Yine Boccaccio, kötü salgının sebebini Fransa’da toplumda mevcut olan adaletsizliğe bağladı.

Hijyenin önemi

Avrupa’da salgın sürerken insanlar hijyenin ne derece önemli olduğunu anladılar. Yöneticiler halkı hijyen konusunda hassasiyetli olmaya, evlerinde besledikleri hayvanları evlerinden uzaklaştırmaları konusunda uyardılar.

Veba Salgını sürerken hiçbir dini söylemin gücü salgının vahşetini dizginlemeye yetmedi. Bundan sebeple insanların dine ve kiliseye olan güvenleri azaldı. Bundan hareketle insanlar kalıplarını kırdılar ve Rönesansın kapıları açılmaya başladı.

Kara Ölüm ve Kırbaç Hareketi (Flagellant)

Salgın sırasında insanların çaresizliği onları farklı davranışlara itti. Kırbaç Hareketi (Flagellant) de bu dönemde toplumda popülaritesini yükseltti. Bu harekete üye insanlar sokaklarda kendilerini kırbaçlama eylemi gerçekleştirdiler. Bu sayede tanrı onları affedecekti ve bu korkunç kötülüğü ortadan kaldıracaktı.

Veba doktorlarının korkutucu kıyafeti

Dönemin veba doktorlarının giydiği kıyafetler adeta ölümü simgelemekteydi. Doktorların bu kıyafeti giymelerindeki amaç hava yoluyla geçen mikropun kendilerine bulaşmasını engellemekti.

Veba maskesi

Sonuç olarak kara ölüm, dünyanın şimdiye kadar görmüş olduğu en kötü pandemi oldu. Diğer yazılarımız olan Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi? ve İspanyol gribi sırasında neler yaşandı? konulu yazılarımıza belirttiğimiz linklerden ulaşabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir