Nazi Askerlerini Zombiye Çeviren Pervitin

İkinci Dünya Savaşı 1939-1945 yılları arasında meydana geldi. İnsanlık tarihinde en çok kayıpların yaşandığı İkinci Dünya Savaşı bugün hala tartışma konusudur. Pervitin isimli madde de İkinci Dünya Savaşı’ndan sebeple birtakım iddialara konu oldu. Bu uyuştucu madde hakkındaki söylentiler ise İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi askerlerine verilerek onları adeta yorulmayan, susamayan, tabiri yerindeyse onları adeta zombi insanlara çevirmesiydi. Pervitin ile ilgili iddialar bir efsane mi yoksa gerçek mi ?

Pervitin ile ilgili kısa bir araştırma yaptığımızda onu bir uyuşturucu olan Metamfetamin olduğu sonucuna ulaşıyoruz. Bu madde birtakım hastalıkların tedavisinde kullanılan bir sinir sistemi uyarıcısıdır. Metamfetaminin hap şeklindeki formudur.

Berlin merkezli bir ilaç şirketi olan Temmler Werke Pervitini geliştirdi ve piyasaya sürdü. İkinci Dünya Savaşı’nda Wehrmacht’ın kullandığı performans artırıcı madde oldu. Maddeyi kullanan askerlerin uyku ve açlık gibi fizyolojik ihtiyaçları azaldı. Kendilerinde müthiş bir özgüven buldular. Herşeye güçlerinin yeteceğini düşünmeye başladılar. Bu maddeyi kullanan askerler tabiri caizse uyku nedir unuttular. Araçlarla gidilebilecek mesafeleri yürüyerek katettiler. İddialara göre Wehrmacht’ın saldırdığı bölgeleri hızlı bir şekilde ele geçirmesinin nedeni bu maddedir. Wehrmacht’ın 1940 yılında Fransa’yı ele geçirmesinde yine Pervitin başroldeydi. Operasyondan önce milyonlarca hap Wehrmacht birliklerine kullanmaları için dağıtıldı. İlk anda insana oldukça hoş gelen bu etkilerin sebebi olan Pervitin’in kullanımının tüm orduya yayılması da kabul edersiniz ki kaçınılmaz oldu.

Nazilerin Metamfetamin İçeren Çikolatası Panzerschokolade

Panzerschokolade

Resimde bulunan yuvarlak kalıplardaki çikolatalar aslında görüldüğü kadar masum değiller. Hepsinin içinde kullanıldığında insanlarda cesaret, zindelik, uykunun gelmemesi gibi etkiler ortaya çıkartan Metamfetamin isimli madde mevcuttu.

Blitzkrieg !

Yıldırım Harbi, ani ve hızlı saldırılarla düşmana göz açtırmayarak onları en kısa sürede etkisiz hale getirmektir. Almanların Blitzkrieg diye isimlendirilen Yıldırım Harbi taktiğinin de arkasında başrol oyuncusu yine Pervitin oldu.

Ancak İlk zamanlar orduda olumlu etkiler yaratıp yıldızı parlayan Pervitin, aynı zamanda Wehrmacht’ın çökmesinin nedenlerinden biri haline geldi. Pervitin, askerlerin günlük istihkaklarında en fazla iki adet vardı. Bir zaman sonra maddenin geri bildirimlerinde hiç iç açıcı olmayan sonuçlar vardı. Bazı askerlerde yorgunluk, kalp sorunları gibi rahatsızlıklar baş gösterdi.

Pervitine Yasak Gelir

1941 yılında, Nazi Reich Sağlık Führer’i Leo Conti Pervitin’i afyon yasası altında kategorize etti ve onu yasadışı hale getirdi. Ancak, bu yasak birşeye yaramadı. Maddenin kullanımında belirgin bir düşüş meydana gelmedi. Dahası, ordunun içinde bu madde sağladığı kısa süreli fayda nedeniyle halen yüksek kullanım oranına sahipti. Pervitin kullanımı bir süre sonra ölümlere, intiharlara neden oldu. Metamfetaminin hap halindeki bu formunun kullanımı savaşın sonuna kadar yaygın bir şekilde devam etti.

Sonuç olarak Pervitin ilk zamanlarda kısa süre sağladığı fayda zannedilen etkiler bir zaman sonra bağımlılık haline dönüşerek, ordunun çökmesine ve toplumda ağır hasarlara yol açan önemli bir etken haline geldi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir