Evde Yalnız Yaşayan İnsan Nasıl Güvende Kalabilir ?

İnsanların en temel içgüdülerinin biri de güven içerisinde yaşamaya dair istekleridir. Bu sebepledir ki insanlar güven içerisinde hayatlarını idame ettirebilmek için kendilerine göre birtakım önlemler alırlar. Bu durum, yalnız yaşayan insanlar ve kadınlar da daha da belirgin haldedir. Bu yazımızda yalnız yaşayan insanların evlerinde nasıl güvende hissedebileceklerine dair bazı paylaşımlar yapacağız.

Belki şu an gecenin bir vaktinde yalnız kaldığınız evde bir ses duydunuz, ya da kapınızı birisi tıkladı ancak yerinizden hiç hareket etmediniz. Korku içerisine girip şu an internette arama yapıyor da olabilirsiniz. Endişelenmeyin, büyük olasılıkla tehlike içerisinde değilsiniz. Ancak, tedbiri yine de elden bırakmamakta fayda var.

Kapınızı kilitleyin

Yapacağınız en basit önlemlerin başında kapınızı kilitlemek geliyor. Bazıları kapıyı kilitlemeden sadece kapatıyor ve bu durum kimi zaman olumsuzluklara yol açıyor. Ayrıca, kapınızda sürgü gibi ek bir güvenlik önleminin de olması size bir avantaj sağlar.

Kapınızın göbeğini değiştirin

Yeni bir eve taşındığınızda kapının göbeğini kesinlikle değiştirin. Çünkü sizde olan anahtarın bir yedeği başka birinin elinde olabilir ! Bunu tahmin etmek bile ne kadar ürkütücü, değil mi ?

Güvenlik kamerası taktırın

Bir apartmanda ya da müstakil evde oturuyor olabilirsiniz. Site tarzı binalarda çoğunlukla güvenlik kamerası sistemi bulunuyor. Fakat, kendinize ait bir binada oturuyorsanız profesyonel bir güvenlik şirketinden ikametinizin belirli yerlerine güvenlik kamerası takılması konusunda anlaşmalar yapın. Eğer kendinizin bu işin içinden çıkacağına inanıyorsanız kendiniz de güvenlik kamerası takabilirsiniz. Gerçekte kamera olmayan, ancak kamera süsü verilen sahte güvenlik kameraları bile sizin kötü bir durumla karşılaşma riskinizi düşük seviyelere indirecektir.

Cep telefonunuzu sürekli yanınızda bulundurun

Hiçkimse bir saniye sonrasının kendisine ne getireceğini bilemez. Bu sebeple yalnız yaşıyorken bir olumsuzluk durumunda hemen birisiyle iletişime geçebilmek için cep telefonunuzu asla yanınızdan ayırmayın. Cep telefonunuz size en fazla 1-2 metre mesafede sürekli hazır halde bulunsun.

Dış kapının önüne ayakkabı koyun

Kapısının önünde hiç ayakkabı olmayan evler kötü niyetli kişiler için iştah açıcı bir duruma sebep olabilir. Bu sebeple kapınızın önünde sürekli en az 2 adet yetişkin ayakkabısı bulundurun.

Her zile basıldığında kapıyı açmayın

Diyelim ki, gün içerisinde evde bulunuyorken bir anda kapı zili çaldı. Siz ise kimseyi beklemiyordunuz. Aklınızda bir soru işareti oluştu. Kapıyı açmadan önce karşı taraftaki kişiye kim olduğunu ve ne için geldiği gibi sorular yöneltin. Emin olmadan kesinlikle kapıyı açmayın. Açsanız bile ilk olarak kapının deliğinden bakın ve yarım açılmasına izin veren arkadaki demiri yerine takıp kapıyı öyle açın.

Eve harekete duyarlı ışıklar yerleştirin

Özellikle akşam ve gece saatlerinde binanızın iç ve dış bölgelerine harekete duyarlı ışıklar yerleştirin. Böylelikle size yaklaşan bir tehlike durumunda ışık yanacaktır. Böylelikle kötü niyetli kişiler için caydırıcı bir durum ortaya çıkacaktır. Kamera sistemleri ile de desteklerseniz çok güzel sonuçlar alırsınız.

Yatarken tüm ışıkları kapatmayın

Gece evinizde en az bir ışık açık olsun. Özellikle giriş katta kalıyorsanız bu hususu kesinlikle uygulayın. Gece vakti hiçbir yaşam belirtisi vermeyen evler kötü niyetli kişiler için her daim ilgi çekici olur.

Komşularınızı iyi tanıyın

Herkesi kendiniz gibi zannetmeyin. Bir insanın ne kişilikte olduğunuzu sadece dışarıdan gözlemleyerek anlayamazsınız. Yeni bir yere taşındığınızda çevrenizdeki insanları tanımanız biraz zaman alacaktır. İlk zamanlar evinize kimseyi almayın. Zaman ilerledikçe çevrenizdeki çoğu insan hakkındaki izlenimleriniz iyi ya da kötü yönde oturacaktır.

Bu gibi örneklere yaşadığımız çevrenin ve evin durumuna göre daha da eklemeler yapabiliriz. Yaşadığımız dönemde farklılaşan suç türlerine yönelik alınan tedbirlerde de gelişmeler görüleceği aşikardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.