Türkiye ve Almanya’yı Tekrar Karşılaştırdık

2021 yılında Türkiye ve Almanya’yı ekonomik yönden karşılaştırmıştık. Bu yazımız binlerce kez okundu ve oldukça ilgi çekti, çekmeye de devam ediyor. İlk yazımızın üzerinden bir seneyi aşkın süre geçmişken dünya ülkelerinin de ekonomileri bu kısa süre zarfında oldukça büyük değişiklikler yaşadı. Bu yazımızda Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik kıyaslamalarda bir sene içerisinde ne gibi değişiklikler olmuş, amatör bir bakış açısıyla bu durumu inceleyeceğiz.

Türkiye’de Asgari Ücret

2021 yılında Türkiye Almanya karşılaştırması yaptığımızda Türkiye’de asgari ücret 2021 yılı için 2.825,90 Türk Lirası’ydı. Bugün, yani 06/07/2022 tarihi itibariyle asgari ücret net  5.500,35 TL’dir. Yani Türkiye’de asgari ücretli çalışanın kazandığı paranın Euro karşılığı bu yazının yazıldığı an itibariyle 313 Euro’dur. İlk yazımızda ise o günkü Euro kuru 1 EURO=9,37 idi. İlk yazımızı yazdığımız anda Türkiye’de asgari ücretli bir çalışanın kazandığı paranın Euro karşılığı 303 Euro’ydu.

Almanya’da Asgari Ücret

Almanya’da asgari ücret aylık değil saatlik olarak hesaplanıyor. 01/07/2022 tarihinden itibaren saatlik ücret minimum 10,45 Euro’dur. Almanya’da bir çalışanın günde sekiz saat çalıştığını ve bir ayı otuz günden hesaplayıp, bir ayda yedi gün tatil yaptığını varsayalım. Bu takdirde ortaya çıkan sonuç aşağıdaki resimdeki gibi olacaktır.

Saatlik asgari ücret üzerinden günlük sekiz saat üzerinden yapılan hesaplamada ortalama en düşük net maaşın 1369 Euro olduğunu görmekteyiz. Şimdi iki ülkenin asgari ücretini ortaya çıkardığımıza göre haydi birlikte bu maaşlarla neler yapılabilir. Birlikte bir bakalım.

Türkiye-Almanya Market Fiyatları

Yukarıdaki tabloda www.studying-in-germany.org sitesinden aldığımız veriler doğrultusunda Almanya’daki belirli ürünlerin ortalama fiyatları yazmaktadır. Yazımızda Almanya’da en düşük maaşın ortalama 1369 € olduğunu varsaydık. Buna göre; Almanya’da asgari ücretli bir çalışan maaşıyla 1629 litre süt alıyor. Türkiye’de ise süt fiyatlarına yönelik yaptığımız araştırmada 1 litre sütün ortalama market fiyatının 15 Tl olduğunu fark ettik. Türkiye’de asgari ücretli bir çalışan 5.500 TL maaşıyla 366 litre süt alır. Yani, Almanya’da asgari ücretli bir çalışan, Türkiye’deki bir asgari ücretli çalışana göre maaşıyla 4.4 kat fazla süt alır.

Türkiye-Almanya Otomobil Fiyatları

Volkswagen Golf’ün başlangıç paketine baktığımızda fiyatının KDV dahil 29.560 Euro olduğunu görüyoruz.

Türkiye’de ise Volkswagen Golf’ün başlangıç fiyatı 624.600 TL olarak gözümüze çarpıyor. Almanya’da asgari ücretli bir çalışan maaşının 21,5 katıyla Volkswagen Golf’ün başlangıç paketine sahip olabiliyor. Türkiye’de asgari ücretli bir çalışan aynı otomobile maaşının 113 katıyla sahip olabiliyor.

Türkiye-Almanya Telefon Fiyatları

Bu başlık altında sadece tek telefon karşılaştırması yapacağız. Çünkü farklı telefon modelleri de bu oranlamadan pek farklı olmayacaktır.

Türkiye’de Iphone 13 128 GB fiyatı 21.000 TL civarıdır.

Alman web sitelerinden baktığımıza göre Iphone 13 128 GB ortalama fiyatı 839 Euro’dur.

Almanya’da asgari ücretli çalışan bir kişi maaşının %61‘i ile Iphone 13 128 GB alabiliyor. Yani Almanya’da en düşük maaşla çalışan bir kişi her ay yaklaşık 1.5 tane Iphone 13 Plus 128 GB alabiliyor. Türkiye’de ise asgari ücretli bir çalışan bu telefonu tüm maaşıyla dahi alamıyor. Türkiye’de asgari ücret alan bir kişi maaşının 3,8 katı ile bu telefona sahip olabiliyor. Bu da yaklaşık 4 ay boyunca çalışıp, parasına hiç dokunmaması şartıyla mümkün oluyor. Görüldüğü üzere, Türkiye ve Almanya arasında alım gücü olarak büyük farklılıklar mevcuttur. 2021 yılındaki karşılaştırmamızı da merak ediyorsanız, yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

One thought on “Türkiye ve Almanya’yı Tekrar Karşılaştırdık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.