Para Mutluluk Getirir mi ?

Ne kadar çok para o kadar çok mutluluk düşüncesinin insanların yaşantısına derinden empoze edildiği bir çağdayız. Maddiyata yönelik yaşantıların artmasıyla birlikte maneviyat gibi gözle görülemeyen, evrende yer kaplamayan duygu ve düşünceler insanların hayatında geri plana itilmeye devam etmektedir. Oysa ki insanların ne kadar para o kadar mutluluk inanışının ne derecede bir gerçekliği bulunmaktadır ?

Önce Mutluluk Nedir, Tanımını Yapmalıyız

Mutluluğun tanımı hakkında ne kadar çok insana soru yöneltirseniz o kadar çok farklı cevap alırsınız. Kimine göre sağlıktır mutluluk. Kimine göre ise iyi bir aileye sahip olmak ve sevdiklerinizle bir arada yaşamaktır. Bazılarına göre ise mutluluk sadece paradan ibarettir. Sağlık, aile gibi kavramlar ile mutluluğu tanımlamak konusunda haklı olabilirler. Ancak, mutluluğun sadece paradan geçtiğini düşünenler aslında çok büyük bir yanılgı içerisinde olduklarının farkında değillerdir.

Para ve Mutluluk Doğru Orantılı Değildir

Bu cümlenin örneklerine hayatınızda pek çok kez şahit olmuşsunuzdur. Maddiyat açısından durumu gayet yerinde olan bir çok insanın maneviyatta huzursuz olduğu ve ruhsal bunalımlara girdiği durumlar azımsanmayacak derecede fazladır. Yani para, insanların mutluluğa ulaşmalarında tek başına pay sahibi değildir. Günümüzün popüler yaşantısının insanlara mutluluğun anahtarları olarak dayattığı nesneler, vadettikleri yaşantılara insanları tek başlarına ulaştırmaktan bir hayli uzaktadırlar. Maalesef ki bir çok kişi halen bu durumun farkında değildir.

Mutluluğa Sahip Olduğunuzun Farkında Olamayabilirsiniz

Mutluluğu sadece paradan ibaret görenler bu amaca ulaşmak için fiziksel ve ruhsal anlamda kendilerini oldukça yıpratırlar. Oysa ki aradıkları mutluluğa sahiptirler bir bakıma. Zaten kendilerinde bulunan bir şeyi farkında olmadan farklı yollarla aramaya kalkarlarsa sahip oldukları mutluluğu da kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Unutmayın ki paradan daha da çok değerli kavramlar vardır bu hayatta. Daha çok para kazanmak için kendinizi sürekli yıpratırsanız bir zaman sonra istemeden sağlığınız ve aileniz gibi kavramları da tehlikeye sokabilirsiniz.

Farkındalık Gösterin

Para, mutluluğun kapısını açan tek anahtar olmasa da o hedefe açılan kapılardan birinin anahtarıdır kuşkusuz. Bu farkındalığa sahip olmanız oldukça önemlidir. Bu yazıyı okurken paranın kesinlikle mutluluğa giden yolların yapı taşlarından biri olmadığını iddia ettiğimizi düşünmeyin. Böyle bir durum söz konusu değil. Elbette para insanlara hedefledikleri konforu, huzuru sunabilir.

Paranın Satın Alamayacağı Şeyler Vardır

Yeterince maddiyata sahip olmadığınıza üzülüyorsanız bu gereksiz duruma bir an önce son verin. Çünkü paranın satın alamayacağı şeyler vardır. Aile ve sağlık gibi bir insanın sahip olabileceği en değerli kavramlar bir defa zarar gördükten sonra çoğu zaman para bile bunu geriye çeviremez. Ancak, paranın böylesine bir durumu söz konusu değildir. Geri dönüşümsüz bir kavram değildir. Sonuç olarak, sağlığınız, aileniz gibi hususlarda önemli bir sorununuz yoksa yakalamış olduğunuz mutluluğun farkında olun. Onlar yanınızdayken hayatın keyfini doyasıya çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.