Üniversite Okumak Zorunda mısınız ?

Giderek artan üniversite mezunu işsiz sayısı hayata yeni hazırlanan gençleri de oldukça düşündürmektedir. Her gencin aklından bir an da olsa “Üniversite okumalı mıyım? Okumasam ne değişir, zaten mezunların hali de ortada.” gibi düşünce geçmiştir. Hemen söyleyelim ki kesinlikle haksız değiller. Aksine bu tarz düşünceler içerisine girmeleri oldukça doğal. Eğer sizde böyle bir ikilemde kaldıysanız, veya üniversite sınavında bir yere yerleşemeyip bu yazıya geldiyseniz, bu yazıdan oldukça geniş anlamlar çıkaracaksınız. Yazının ilk başlarında hemen söyleyelim ki , herkes üniversite okumak zorunda değil. Bu hususun sizin ne kadar para kazanacağınızın üzerindeki etkisi nötrdür.

Ülkemizdeki kalıplaşan yanlış düşüncelerden birisi de her bireyin üniversite okuması gerektiğine olan inançtır. Her birey, liseye geçme aşamasında bir telaş içerisine girer. Üniversite okuması gerektiğini, aksi takdirde sanayilerde üstü başı pislik içerisinde yoksul bir yaşam süreceğini düşünür. Halbuki bu düşünce oldukça yersiz ve gereksizdir. Günümüzde üniversite sayıları ve mezunları oldukça fazladır. Bu durum doğal olarak üniversite mezunu işsiz sayısında önemli bir artışa neden olmuş, üniversitelerin iş bulma kurumu olmadığını, insanların geleceklerini garanti etmediği gerçeğini ortaya koymuştur. Ancak, insanlarımız hala bu durumun farkındalığında değildir.

Tüm bireylerin üniversite okumasının gerekliliği düşüncesinin altında bir neden yatar. Çünkü her öğrencinin hedefi ya doktorluk, ya avukatlık ya da eczacılıktır. Bu mesleklerden başka meslek düşünülemez, düşünülmesi teklif dahi edilemez. Yine aynı şekilde her ebeveyn de böyle düşünür. Evet, bu üç meslek dışında çocuklarına başka bir mesleği asla yakıştırmazlar, varsa da bu çok az bir örnektir. Çünkü ebeveynlere göre bu mesleklerde müthiş para vardır. Mezun olunca son model arabalar ve villalar artık çocukları için hazır olacaktır. Bu hedefe ulaşmak için de üniversite okumak şarttır. Anne ve babanın ceplerindeki son kuruş bile çocuklarını bu amaca ulaştırmak için artık hazırdır. Para yoksa bile kredi çekerler yine çocuklarını avukat, eczacı veya doktor yapmaya çalışırlar. Çünkü diğer mesleklerde iyi para yoktur ve o meslekler “tü”, “kaka”dır.

Bu Düşünce Günümüzde Geçerli Değildir

Eskiden olabilirdi, ancak günümüzde bu düşünce geçerliliğini yitirmiştir. Ne doktorluk, ne avukatlık ne de eczacılık diplomasına sahip olan herkes müthiş paralar kazanmıyor. Pek çok yerden bu durumu teyit edebilirsiniz. Eğer böyle bir hayaliniz varsa uçuk paralar kazanmayacağınızın farkında olun. Uç örnekleri gösterip hayaller aleminde gezmenin lüzumu yok. Çok az bir kısım iyi derecelerde para kazanma şansına sahip olacak. Daha da ayrıntıya girersek günümüzde hukuk mezunları bile iş bulmakta oldukça zorlanıyorlar. Keza aynı şekilde mantar gibi çoğalan Tıp Fakülteleri de doktorluk mesleğinde kaliteyi düşürmekte ve mezun sayısının fazlalığından ötürü doktorluk görevini icra eden insanların gelir seviyesinde giderek azalmaya neden olmaktadır.

Üniversiteye Ne Amaçla Gitmek İstiyorsunuz ?

Üniversiteler her şeyden önce iş bulma kurumları değildir. Üniversiteler, sosyalleşme ortamıdır, ilgi duyduğunuz alanda kendinizi geliştirme ortamıdır. Diğer bir faydası ise yapmak istediğiniz iş için bir yerde işe girerken elinize o iş hakkında eğitim aldığınıza dair bir belge vermesidir. Yani, üniversiteler size altın tepsi içinde işinizi vermez. Sadece size kapıyı açmanıza yardım eder, bakın açar demiyoruz sadece yardım eder. O kapıdan içeriye girmek veya girmemek sizin elinizdedir.

Üniversiteye giderken bu husus hep aklınızda bulunsun. Üniversite asla tek başına sizi bir iş sahibi yapmayacak. Eğer üniversite benim işimi hazır edecek düşüncesi içerisinde üniversiteye başlarsanız, üniversite bitince derin bir hayal kırıklığı yaşarsınız. Yine aynı şekilde anne babanızın içinde de burukluk oluşabilir. Bir zaman sonra üniversite okumanız için yapılmış olan masrafların ne kadar gereksiz olduğu bile konuşulabilir. Eğer illa ki üniversiteye gidecekseniz ailenizi üniversitelerin iş bulma kurumu olmadığı konusunda bilgilendirin. Önceden bilsinler ki beklentileri de çok yüksek olmasın.

Hangi Üniversiteye Gitmelisiniz

Günümüzde üniversite öğrencilerinin ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sorunlar nedeniyle zorluklar çektiği aşikardır. Kalınacak yurda verilen para, gıda parası, ulaşım derken bir öğrencinin aylık üniversite masrafı bu ekonomik durum içinde her ailenin kolaylıkla karşılayabileceği giderler değildir. Tavsiyemiz, Türkiye’de bulunan belirli başlı bir kaç üniversite dışında bir üniversitede okuyacaksanız ailenizle birlikte yaşadığınız şehirdeki üniversiteye gitmenizdir. Bu sayede ailenizi ağır bir ekonomik yükten kurtarırsınız. Yurtlarda kalma sıkıntısı çekmezsiniz. Ayrıca bir işte bile çalışabilirsiniz. Bu sayede 4 sene sonra iyi birikim bile yapmanız olasıdır. Üniversitenin adı konusu çok önemli değildir. Önemli olan kendinizi ne kadar geliştirdiğinizdir. Devlette bir iş düşünüyorsanız devlet a üniversitesi, b üniversitesi ayrımı yapmaz.

Sonuç

Herkes üniversite okumak zorunda değildir. Üniversite okumanın sizin ne kadar para kazanacağınızın üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. İlla ki üniversite okumak istiyorsanız, belirli başlı bilinen bir kaç üniversite dışında bir yere gidecekseniz, tavsiyemiz ailenizle yaşadığınız yere yakın bir üniversiteyi tercih etmenizdir. Çünkü üniversitenin adı önemli değil, önemli olan sizin kendinize kattıklarınızdır. İdealist, araştırmacı, eleştirel bir insansanız, üniversiteye gitmenizdeki tek amaç iş bulmak değilse üniversite okuyun. Aksi takdirde ailenizle birlikte büyük bir hayal kırıklığı içerisine düşmeniz yüksek bir ihtimal olacaktır. Hem de yıllarınız boşa heba olacaktır. Bunun yerine meslek öğrenin, meslek sahibi olun, daha değişik işler de yapabilirsiniz bu konu oldukça geniştir. Yazımızın sonuna gelmişken bu konuyu yakından ilgilendiren bir başka yazımız olan Üniversite Mezunları Neden İş Bulamıyor? adlı çalışmamızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.