Türkiye’de Arınma Gecesi Nasıl Olurdu ?

Bilim kurgu filmleri çoğu izleyicinin izlemekten keyif aldığı yapıtlardır. Eğer sizler de bu tür yapıtları seven izleyiciler arasındaysanız, “Arınma Gecesi” filmini biliyor olmanız yüksek bir olasılıktır.

Arınma Gecesi etkinliğinde devlet, her yılın belirli gününde önceden açıklanan kısa bir zaman aralığında ülkedeki tüm suçları serbest bırakır. İnsanlar, o zaman aralığında ülkedeki tüm vahşi isteklerini dışa vurup, eyleme geçerler. Hiç tahmin bile edemeyeceğiniz, en yakınınızdaki kişi bile bu gecede size dehşet dolu anlar yaşatabilir. Mesela tüm acıları ve sevinçleri birlikte yaşadığınız eşiniz veya kardeşiniz sizi öldürmek isteyebilir. Arınma Gecesi’nin yapıldığı zaman aralığı, insanların hayatta kalmak için verdiği büyük mücadelenin bir örneğidir.

Arınma gecesi Türkiye’de yaşansaydı neler olurdu, hiç aklınızdan geçirdiniz mi ? Şüphe yok ki, böyle bir durumun ortaya çıkması halinde aklınıza bile gelmeyecek olaylar yaşanacaktır. Öyleyse gelin birlikte ne gibi olaylar meydana gelebilir bir göz atalım.

Miras Kavgaları

Ülkemizde görülen mahkemelerde geniş bir yer kaplar miras çekişmeleri. Arınma gecesi Türkiye’de de olsaydı, azımsanmayacak sayıda mirasçı birbirini öldürmek için kıyasıya mücadele verirdi.

Alacak Verecekliler

Zaman zaman cinayetlere kadar gidebilen borçlar da arınma gecesindeki mücadelelerin bir nedeni olurdu. Fakat, tahmin ettiğinizin aksine alacaklı değil, verecekli olan böyle bir duruma kalkışırdı. Çünkü hiçbir alacaklı, borçlusunun başına bir aksilik gelmesini istemez. Bu gece, borçları ortadan kaldırmanın mümkün olacağı bir zaman olurdu.

Yasak Aşklar

Günümüzde bazı evliler eşlerinden başka bir ikinci kişiyle ilişki yaşamaktadır. Aldatılan eşlerin bazıları bu durumun farkında, bazıları ise değil. Bu gibi durumların fark edilmesi halinde eşler arasında cinayete kadar giden süreç bazen kaçınılmazdır. Arınma gecesinde aldatılanlar bu durumu fırsat bilerek harekete geçebilirler. Yine farklı şekilde günümüzde kanunlarla bile önlenemeyen kadın cinayetleri toplumun kanayan bir yarasıdır. Arınma gecesini fırsat bilen kocalar, eşlerini öldürmek için girişim yaparlar.

Psikopat İnsanlar

Bazı insanların birisini öldürmek için herhangi bir nedeni yoktur. Sadece o anda yapmayı isterler ve öldürürler. Toplum içinde böylesine şiddet yanlısı insan sayısı asla azımsanamaz. Bu çeşit kişilikleri ise genelde engelleyen şey kanunların varlığıdır. Böyle bir eyleme giriştikleri takdirde cezasız kalmayacak olmaları onları oturuşturur. Arınma gecesinde ise bu kişiler akıllarından geçen her suçu işleme eylemine kalkışabilirler. Çünkü onları engelleyecek hiç bir kanun, engel olmayacaktır. Böylesi bir zaman diliminde içlerinde insan öldürmeye yönelik motivasyon oluşma ihtimali her zamankinden fazladır.

Bunlar gibi örnekleri daha da çeşitlendirme durumumuz elbette vardır. Günümüzde yukarıda bahsettiğimiz olaylar bir nebze olsun engelleniyorsa kanunların caydırıcılığı sayesindedir. Yoksa insanların bir bölümü asla masum değildir. İnanıyoruz ki sizler de bu tarz olayların meydana gelme ihtimaline hak verdiniz. Sonuç olarak, Türkiye’de arınma gecesi olsaydı, aşağı yukarı belirttiklerimiz olaylar meydana gelirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.