Amerikan Polisleri Şiddet Sınırını Aşıyor mu ?

Dünya gündemini zaman zaman meşgul eden ve etrafında hararetli tartışmalar yapılan konulardan birisi de Amerikan polislerinin olaylara müdahale ettikleri esnada kullandıkları ateşli silahların neden olduğu ölüm ve yaralanmalardır. Bir grup, Amerikan polislerini bu tarz olaylarda gündeme geldiklerinde onları haklı bulurken, diğer bir grup ta orantının aşıldığını iddia etmektedir. Bu tartışmalar süredursun, ortada var olan bir gerçek şudur ki : Çoğu kişi Amerikan polislerinin olaylar esnasında gösterdikleri tavırları kendi ülkesindeki polislerle karşılaştırarak, “Acaba bizim polislere haksızlık mı ediyoruz ?” demeden kendisini alamıyor.

ABD Başkanlık Seçimlerini Bile Etkiledi

Georgefloyd
George Floyd

Bilirsiniz işte, izlediğimiz videolarda genellikle Amerikan polisleri şüpheliyi bir anda kurşun yağmuruna tutarak şüphelinin Kelime-i şehadet getirmesine bile engel olup onun direkt cehenneme gitmesine sebep olur. Bu tarz olaylar sonucunda eleştiri okları bir anda polislerin üzerine döner. En son Minnesota’da gerçekleşen ve geniş yankı uyandıran olayda polis, siyahi George Floyd’un boynuna baskı uygulayarak ölümüne sebep oldu. Ülke bir anda yangın yerine döndü. Hatta bu olaylar o kadar büyüdü ki 2020 Amerika Başkanlık Seçimleri’nde “Black Lives Matter (Siyah Hayatlar Önemlidir)” sloganıyla Donald Trump’ın seçimi kaybetmesinde önemli bir etken oldu. Seçimi, Demokratların adayı Joe Biden kazandı.

Her konuda olması gerektiği gibi ,bu konuda da bir fikir sahibi olmadan önce ABD’deki polislik kanununu ve oradaki yaşam koşullarını ele almak gerekir. Kendi ülkenizde ki hayatın akışı bir başka ülkelerde tamamen farklı olabilir. O ülkenin kanunlarının oranın koşullarına göre uyarlanması gerekir.

ABD’de Bireysel Silahlanma ve Suç Oranları

ABD, çok yüksek suç oranlarına sahip bir ülkedir. Ülkede işlenen cinayetlerin sayısı son zamanlarda oldukça artmış durumda. Ayrıca ABD’de bireysel silahlanma serbestliği var. Hiç beklenmedik anda silahlı birisinin araçtan inip etrafa ateş açtığı durumlar bolca mevcut. Doğal olarak suç oranlarının yükselmesi için şartlar ABD’de oldukça müsait. Ülkenin yüzölçümü de devasa boyutlarda. Nereden ne çıkacağı belli olmuyor. Bu gibi sebeplerden dolayı polislik kanunu da yaşamın akışına göre şekillenmiş. Polisler, her olaya profesyonel bir şekilde ve disiplini elden bırakmadan yaklaşmaya çalışıyor. Çünkü en beklenmedik anlarda bile polislerin yaralanacağı hatta öleceği durumların meydana gelme riski var. İşte tam bu noktada Amerikan polisi işini asla şansa bırakmak istemiyor. En küçük şüphe anında bile direkt uygulamalara geçiyorlar. Yetkilerini kullanmaktan asla çekinmiyorlar.

Silah Kullanma Yetkisi Ne Zaman Doğar ?

Amerikan polisinin silah kullanma yetkisi belirli koşullar gerçekleştiği takdirde doğuyor. Keyfi olarak silah kullanımı doğal olarak ABD kanunlarında da suç teşkil ediyor. Polis, görevini ifa ederken silah kullanmadan önce mümkün olduğu kadar şiddet içermeyen yollara başvurmalıdır. Ateşli silahlar bu yöntemler işe yaramadığında ancak kullanılabilir. Silah kullanımının kaçınılmaz olduğu durumlarda kolluk kuvvetleri ölçülü olmak durumundadır. Ateşli silah kullanırken şüphelinin en az hasarla etkisiz hale getirilmesi gözetilmelidir. Ateşli silah kullanımı sonucu etkilenen birey veya bireylere en kısa zamanda tıbbi yardım sağlanmalıdır. Yakın akrabaları bir an önce haberdar edilmelidir. Kolluk kuvvetleri, ateşli silah kullanımları sonrasında yaralanma veya ölüme neden olduklarında olayı derhal üstlerine bildirmelidir.

Hükümetler, kolluk kuvvetleri tarafından yeterli koşullar gerçekleşmediği takdirde ateşli silah kullanıldığında, yasadışı uygulama yapan kolluk kuvveti üye veya üyelerinin cezalandırılması konusunda niyet göstermelidir. İç siyasi istikrarsızlık ve diğer olağanüstü durumlarda dahi bu yetkilerin dışına çıkılamaz. ABD kanunları, oldukça kesin bir dille ateşli silah kullanım çerçevesini belirliyor. Ne olursa olsun polis asla yetkisinin dışına çıkamaz, ancak yetkisini kullanmaktan da kesinlikle çekinmez.

Sonuç olarak polislik sistemi ABD’deki yaşam koşullarına göre şekilleniyor. Peki sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz ? Amerikan polisleri olaylarda orantıda aşırıya mı kaçıyorlar, yoksa gerekeni mi yapıyorlar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.