Neden Memur Olmak İstiyorsunuz ?

Günümüzde ülkemizin malum ekonomik göstergelerinden ötürü bir çok insan memurluk hayali kuruyor. Başka hiçbir çıkar yolunun olmadığını düşünen insanlarımız memur olma hayalini gerçekleştirmek için tabiri caizse kendisini parçalıyor. Bu hedef doğrultusunda yıllarını testlerin şıklarıyla arkadaş olarak geçirerek yaşamlarını heba ediyorlar.

Biz ise bu yazımızda size memurluğun hayatınızı adayacak derecede önemli olamayacağını nedenleriyle anlatacağız.

Kendinize Neden Memur Olmak İstediğinizi Sorun

“Ben neden memurluk istiyorum ?” İlk olarak kendinize bu soruyu sormanız gerekiyor. Size bu hedefi gerçekleştirmeye iten sebepler nelerdir ? Eğer lüks yaşam standartlarında bir hayat yaşama gibi bir arzunuz var ise memurluk asla size göre bir meslek değildir. İlk önce bu konuda anlaşalım. Ama benim karnım doysun, faturalarımı ödeyeyim, ne alçalayım ne de yükseleyim gibi bir yaşam isteğiniz varsa memurluğu düşünebilirsiniz.

Yazımızın şimdiye kadar olan bölümünde lüks yaşam peşinde olmayanlar, ne alçalayım ne de yükseleyim düşüncesi içerisinde olanlar gerekli cevaba ulaştılar. Buradan itibaren ise yüksek yaşam standartları isteyip aynı zamanda memurluk hayali peşinde koşanlara memurluğun neden gereksiz olduğunu nedenleriyle açıklayacağız.

Monoton ve Renksiz Bir Yaşam

Memurluk deyince aklınızda bazı kavramlar oluşur. Sabah 9 akşam 5 çalışmak, takım elbise ve evraklar… Her gününüz böyledir. Yaptığınız işler her zaman aynıdır. Hayat monotonlaşır ve renksizleşir. Yıllar geçtikçe değişen tek şey yüzünüzdeki kırışıklıklardır ve belki sürekli kendinizden kısarak aldığınız orta kalite bir araba veya hala kredisi devam eden bir ev.

Vizyon Sahibi Olamazsınız

Her insanın bu hayatta bir takım idealleri olmalıdır. Bu idealler, gerek kendini gerçekleştirmek gerekse topluma fayda amacı taşır. Memur olduğunuz takdirde düşünceleriniz, fikirleriniz körelir. Girişimcilik yeteneğiniz var ise bile zamanla yok olur.

Hayal Ettiğiniz Hayata Ulaşamazsınız

İyi bir ev, iyi bir otomobil, dünyayı gezmek, kısacası lüks yaşam. Hep hayal ettiğiniz bu yaşama memurluk icra ederek asla ulaşamayacaksınız, tabi farklı etkenler işin içine girmediği takdirde.

Farklı Alanlara Yönelin

Genel olarak göz önünde pek olmayan ancak memurluktan çok fazla getirisi olan meslekler var. Bu meslekler, toplumun genel olarak pek sıcak bakmadığı, insanların duyunca burun kıvırdıkları mesleklerdir. Elinizde internet var . Biraz araştırma yaparsanız eğer, çok farklı ve iyi getiri sağlayan uğraşıların farkına varmanız olasıdır. Yeter ki bir yerden başlayın. Motivasyonunuz ve biraz da girişimcilik cesaretiniz olsun. Ya da belirli bir meslek yapmayıp örneğin maddiyatınıza göre küçük küçük ticarete atılın. Muhtemeldir ki, bir zaman sonra memurun aylık kazancının daha fazlasını bir günde kazanacak duruma gelebilirsiniz.

Ruhunuzu ve Bedeninizi Bu Uğurda Yıpratmayın

Yazımızın başında söylediğimiz gibi, memurluk mesleği asla kendinizi bu uğurda feda edecek kadar değerli bir meslek değildir. Memurluğu çok isteyip gerçekleşmediği takdirde hayatınızın sonu gelmeyecek, çok da bir şey kaybetmiş olmayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.