Neden İngilizce Öğrenemiyoruz ?

Bir çok kişinin aklını kurcalayan “Neden İngilizce Öğrenemiyoruz ?” sorusuna parmak basacağız. İngilizce öğrenmekte zorluk çekiyor olmamızın pek çok farklı sebepleri bulunuyor. Birbiri ardına gelen bir çok zincirleme nedenler, İngilizceyi öğrenmemizi oldukça zorlaştırıyor, hatta imkansız hale getiriyor.

Küreselleşen dünyada tüm milletlerin ortak dilinin İngilizce olduğu hepimizce de bilinen bir gerçektir. Bu sebepledir ki, milletçe İngilizceye uzak kalmamız bizi diğer milletlerden neredeyse soyutlamış ve toplumsal bir mesele haline gelmiştir. Ancak asla içinizi karartmayın. Ortada bir sorun var ise doğal olarak çözümü de var. O halde, bu sorunun nedenlerine inelim ve mümkün görünen çözümlere odaklanalım.

Hazırı Seviyor Olmamız

Bu konuda çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor. Maalesef milletçe çaba göstermeyi, emek vermeyi sevmiyoruz. Hazıra konmayı alışkanlık haline getirdik. İngilizceyi öğrenemiyor oluşumuzun sebepleri arasında hazırcılık da bulunuyor. Çok basit bir neden sonuç ilişkisi olarak görebiliriz bu sebebi. Neden, hazırı sevmemiz. Sonuç ise İngilizce öğrenemememiz.

Çoğu İngilizce Öğretmeninin İngilizce Bilmemesi

Oldukça can sıkıcı olduğu kadar gerçek te olan bir hususa dikkat çekmeyi istiyoruz. Mantar gibi çoğalan apartman üniversiteler ve eğitimde giderek düşen kalite bu konuda da kendini hissettiriyor. İngilizce öğretmenliği mezunu çoğu öğretmen üniversite dönemlerinde yeterli eğitim alamıyor ve çoğu günleri eğlence, zevk ve sefa peşinde geçiriyorlar. İlerde ise okullarda öğrencilerin karşısında bir yerden temin ettikleri gramer kitaplarından bakarak yarım yamalak eğitim vermeye çalışıyorlar.

İlgisiz Oluşumuz

İnsanlarımız, İngilizceyi çoğu zaman gereksiz ve ilerde işlerine yaramayacak bir uğraş olarak gördü. Bu nedenledir ki İngilizceye yönelim oldukça düşük kaldı.

Yabancı Karşıtlığı

Kimileri kendi dilimiz varken neden İngilizce öğrenelim gibi son derece yanlış bir tutum içerisine giriyorlar. Bu tavır giderek küreselleşen dünyanın anadili olan İngilizceyi öğrenememelerine ve diğer toplumlardan soyutlanmalarına sebebiyet veriyor.

Türkçe ve İngilizcedeki Yapısal Farklılıklar

Türkçe sondan eklemeli bir dil. Kelimelerin sonuna farklı ekler koyarak yeni anlamlar elde edebiliyoruz. İngilizcede ise böyle bir durum söz konusu değil. Diller arasındaki yapısal farklılıklar öğrenimi zorlaştırıyor.

Özgüven Eksikliği

Toplum olarak özgüven eksikliğimiz var. Bir işe kalkışırken başarabileceğimize dair inancımız düşük kalıyor. İngilizce öğrenme konusunda da kendimize güvenemiyoruz, başarabileceğimize inanmıyoruz.

İngilizceyi Nasıl Öğrenebiliriz ?

Her şeyden önce İngilizceyi öğrenmeyi istemeliyiz. Başarıya ulaşmanın en temel noktası buradan geçiyor. İlk önce yola koyulmak gerekiyor. Sonra ise popüler İngilizce gramer kitaplarını internetten araştırmanızı ve uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir İngilizce gramer kitabını bir yerden temin etmelisiniz. Gramer kitaplarını çalışarak ve bolca kelime öğrenerek çoğu İngilizce yazıyı okuyabilecek ve İngilizce cümleler rahatlıkla kurabilecek konuma geleceksiniz. Konuşmanızı ise daha çok İngilizce videolar izleyerek ve mümkünse karşınızdaki biriyle İngilizce konuşmalar yaparak ilerletebilirsiniz.

Sonucu Fark Edeceksiniz

Kendinizden emin olup işe koyulduktan sonra gerisi azminize kalacaktır. İngilizce öğrenmeye dair motivasyonunuzu her zaman yüksek tutup çabalamalısınız. Bir zaman sonra kendinizdeki değişimi fark edeceksiniz. Ayrıca yabancı dil öğrenmek bize ne katar? yazımızı da okuyarak bu süreçte motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.