3. Dünya Savaşı Başladı mı ?

Şüphesiz ki yerküre, insanlığın tarih sahnesine çıktığından bu yana bir çok acılara tanıklık etti, ev sahipliği yaptı. Bu acıların en büyüğü ise büyük çoğunluğun kabullendiği üzere 2.Dünya Savaşı’ydı. Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği 2. Dünya Savaşı, acı, dram ve trajedinin dünyamızdaki en sonun örneği oldu, en azından şimdilik. Peki ya nasıl gerçekleşeceği uzmanların hayal gücünü bile zorlayan muhtemel 3.Dünya Savaşı aslında başlamış olabilir mi ?

Çoğu insanın oldukça yaklaştığını düşündüğü ve nasıl gerçekleşeceği üzerine bolca fikirler yürüttüğü olası 3.Dünya Savaşı hakkında incelemeler yapacağız. Bir şey hakkında kesin konuşacak olursak, o da muhtemel 3.Dünya Savaşı’nın asla öncekilere benzemeyeceği, vereceği yıkımın çok yüksek boyutlarda olacağıdır. Muhtemel böylesi bir savaşta Dünya’nın sonunun gelme olasılığı bile oldukça yüksek bir ihtimaldir. Sebebi ise bir çok yeni savaş teknolojisinin kullanıma girecek olmasıdır. Şimdilik somut bir savaşın gerçekleşme ihtimalinin oldukça düşük olduğu aşikar. Böyle bir durum söz konusu olamayacağına göre savaş farklı konseptlerde yürüyecek demektir. Peki 3.Dünya Savaşı’nın nasıl gerçekleşeceği hakkında hiç tahmin yürüttünüz mü ?

3.Dünya Savaşı Çoktan Başladı

Dünya gündemini takip eden ve analiz yapabilen insanlar 3.Dünya Savaşı’nın başladığını çoktan fark etmiş durumda. Bu savaş öncekileri gibi cephelerde kan dökerek gerçekleşmiyor, en azından direkt böyle şeyler yaşanmıyor. 3.Dünya Savaşı tam bir zeka savaşı haline gelmiş durumda. Her hamle dolaylı yollardan ilerliyor. Savaş çok farklı boyutlarda gerçekleşiyor. Biyolojik savaş, siber savaş, ekonomik savaş, sosyal medya savaşları, vekalet savaşları hepsi yoğun bir şekilde yapılıyor.

Bu Savaşı Sadece Akıl Yürütebilenler Fark Eder

3.Dünya Savaşı cephelerde değil, farklı alanlarda sürüyor. Bu da savaşa sisli bir hava katıyor ve fark edilebilirliğini kısıtlıyor. Çoğu insan henüz savaşın ortasında olduğunun farkında bile değil. Bu gayet normal bir durum çünkü daha önceki yaşanan savaşlar cephelerde somut bir şekilde meydana geldi. Durumun farkında olanlar sadece okuyan, araştıran, mantık yürüten insanlardan oluşuyor.

Biyolojik Savaşlar

Günümüzde yakından tanıdığımız Koronavirüs Salgını bile bu savaşın bir parçasını oluşturuyor olabilir. Bu salgın sürecinde bir çok ülkenin ekonomisi ağır darbeler aldı. Bazı ilaç şirketleri ise tabiri caizse köşeyi döndüler. Koronavirüs Salgını, 3.Dünya Savaşı’nın biyolojik ve ekonomik savaşlar kısmını ilgilendiriyor olabilir. Bu arada konu arasında Koronavirüs’ün nasıl ortaya çıkmış olduğu ile ilgili yazımızı okumanızı da tavsiye ediyoruz. Linke buradan ulaşabilirsiniz. Koronavirüs Laboratuvarda mı üretildi ?

Siber Savaşlar

Günümüzde bir çok devlet ve şirket siber saldırılara maruz kalarak yüksek meblağlarda zararlara uğruyor.

Ekonomi Savaşları

Ekonomik savaşlar devletlerarası mücadelelerin önemli bir boyutunu oluşturuyor. Birbirlerine rakip olan devletler karşısındakini zayıf ve güçsüz duruma düşürmek için ekonomik kozlarını oynuyor ve gerektiği takdirde diğer ülkelerle de rakibini zayıflatmak için iş birliğine gidebiliyor.

Sosyal Medya Savaşları

Günümüzde internet kullanımı oldukça yaygın. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya uygulamalarında bir çok propaganda yapılıyor. Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanabilenler kendilerine rakip gödükleri kişi veya gruplar hakkında kara propagandalar yapıyorlar. Bu husus kimi zaman devletler düzeyinde bile oluyor. Sosyal medya savaşları, 3.Dünya Savaşı’nda kullanılmakta olan oldukça etkili bir enstrüman.

Vekalet Savaşları

Çağımızda yüksek zarar verme potansiyeline sahip bir çok savaş teknolojisi mevcut. Bu teknolojilerin kullanıldığı takdirde insanlığın sonunun gelme ihtimali var. Bu sebepledir ki hiçbir devlet birbiriyle direkt savaşa girişemiyor. Burada devreye vekalet savaşları giriyor. Devletler, kendilerine yakın olan düşük ölçekli silahlandırdıkları grupları parasal ve lojistik olarak destekleyerek dolaylı yoldan savaşın içerisine giriyorlar. Buna ise vekalet savaşları deniyor. Bu duruma en iyi örnekleri günümüzde Irak ve Suriye’den verebiliriz.

Sonuç olarak, 3.Dünya Savaşı çoktan başladı ve tüm şiddetiyle devam ediyor. Bu savaş çok fonksiyonlu ve gizemli bir savaş. Cepheler yok, birlik devletler yok. Savaşın gerçekleşiyor olduğunun ise çoğu kişi farkında bile değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.