Telefonların Konuşmalarımızı Dinlediği İddiası Gerçek mi ?

Şüpheler uyandıran konulardan biri haline gelen telefonların konuşmalarımızı dinliyor iddiaları üzerine biz de kollarımızı sıvadık. Bu iddia artık o kadar yayıldı ki insanlar konuşmalarının duyulmaması için telefonlarının yanında fısıldayarak veya telefonlarından uzaklarda konuşuyorlar artık.

Telefonların konuşmalarımızı dinlediği iddialarını güçlü bir şekilde savunan insanlara çevrenizde rast gelmiş olmanız kuvvetle muhtemeldir. Bu iddia sahiplerinin kendilerine göre dayandıkları nokta ise aşağıdaki alt başlıkta yazmaktadır.

Konuştuğumuz Konularla İlgili Reklamlar Önümüze Çıkıyor

Telefonların konuşmaları dinlediğini iddia eden kişiler bir ortamda ne tür konuşmalar gerçekleştirirlerse internette bir siteye girdiklerinde konuşmuş oldukları konular ile ilgili reklamlara denk geldiklerini belirtiyorlar. Kabul etmek gerekir ki bu iddia hem şaşırtıcı, bir o kadar da ürpertici.

Bizzat Kendimiz Denedik

Telefonların konuşmalarımızı dinleyip önümüze konuştuklarımız hakkında reklamlar çıkartıyor iddiaları bizim de epeyce merağımızı uyandırdı. Şimdiye kadar hiç ilgi alanımız olmamış bir nesne hakkında sesli bir şekilde farklı cümleler kurduk. Bahsettiğimiz nesne kıyafet askısıydı. Kıyafet askısı nereden alınır?, kıyafet askısı satın almak istiyorum gibi farklı cümleler kurduk. Bir saat sonra Google’da herhangi bir arama yapıp bir siteye girdiğimde gördüklerimiz iddiaları dışlar nitelikteydi. Defalarca kıyafet askısı hakkında konuşmuş olmamıza rağmen önümüze çıkan ise banka reklamıydı.

Uzmanlara Göre Telefonların Konuşmalarımızı Dinlediğine Dair İddiaların Kesin Kanıtı Bulunmuyor

Northeastern Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Profesörü David Choffnes liderliğinde araştırmacılar bu konu üzerine eğildiler. Amaçları, konuştukları hakkında casusluk yapan cep telefonunu yakalayıp yakalayamayacaklarıydı. Android sistem üzerinde 17000’den fazla uygulamayı test ettiler. Sonuçta hiçbir uygulamanın ortamdaki sesleri sızdırdığına dair tek bir kanıt bile bulamadılar.

Choffnes’in çalışmasında araştırmacılar 9000 Android uygulamasının gizlice ekran görüntüleri aldığını veya video kaydı yaptığını ortaya çıkardılar. Ayrıca bu ekran görüntüleri ve videoların üçüncü taraflara gönderildiğini keşfettiler. Bir örnekte, yiyecek dağıtım uygulaması, kullanıcının faaliyetinin videosunu kaydetti ve bunu bir veri toplama analizi şirketiyle paylaştı.

Başka bir araştırma ise, bir mobil güvenlik şirketi olan Wandera’dan geldi. Wandera’da başkan yardımcısı olan Michael Covington, araştırmacılarının Amazon, Chrome, Facebook, İnstagram ve Youtube gibi büyük ölçekli veri toplamalarıyla bilinen yüksek profilli uygulamalara odaklanan benzer bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Ancak, bu araştırmadan da telefonlardaki uygulamaların ses sızdırdığına dair bir sonuç çıkmadı.

Telefonların Konuşmalarımızı Dinlemesinden Daha Korkunç Bir Durum Söz Konusu

Güvenlik uzmanları şimdiye kadar bu iddiaları destekleyecek nitelikte kanıtlar bulamadılar. Uzmanlar, sohbetinizi sonuna kadar dinlemek zorunda kalmadan da sizinle ilgili bilgiler öğrenmenin farklı yöntemleri olduğunu belirtiyor. Hem de bu yöntemler daha etkilidir.

Uzmanlara göre farklı uygulamalarda yaptığınız etkinlikler veri toplama şirketleri vasıtasıyla bir bilgi havuzunda toplanıyor ve sizin bir profilinizi oluşturuyorlar. Bu doğrultuda adeta zihniniz okunuyormuş gibi reklamlar önünüze çıkartılıyor. Telefonlarımızın bizi dinliyor iddiaları bile içimizi ürpertirken bu durum daha da korkunç gibi duruyor.

Sonuç olarak, telefonların konuşmalarımızı dinlemesi teknik olarak mümkün ancak, araştırmacılar cevabın ise muhtemelen hayır olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.