Nüfus Artışı Olumsuzluklara Davetiye Çıkartıyor

Sanayileşme ve sağlık alanındaki gelişmeler dünya nüfus artış hızının kontrolden çıkmasına neden oldu. 2021 yılı ile birlikte dünya nüfusunun yaklaşık 7.8 milyar olduğu tahmin ediliyor. Plansız nüfus artışı küresel sorunlara da davetiye çıkartıyor. Çözüm ise, ülkelerin küresel çapta ortak nüfus politikaları uygulamalarından geçiyor. Güzel haber şu ki, küresel nüfus artışı son yıllarda oldukça azaldı. Yazımızın detayına kontrol edilemeyen plansız nüfus artışının ne gibi sorunlara davetiye çıkarabileceği üzerinden girelim.

Açlık ve kıtlık Artar

Ne kadar çok nüfus o kadar çok beslenmesi gereken insan demek. Nüfus arttıkça ekilip biçilmesi gereken alanlarda artmalıdır. Bu nedenle toprak erozyonu artar, toprak verimsizleşir. Sonuç ise açlık ve kıtlıktır.

İşsizlik Artar

Nüfus arttıkça iş sahibi olması gereken insan sayısı oldukça artar ve sonucunda işsizlik rakamları yükselir, istihdamı da nüfus artış hızı oranınca artırmak gerekir ki bu oldukça zor bir durumdur.

Fakirlik Artar

İşsiz sayısının artması ve gelirin daha çok insana bölünmesi sebebiyle insanların geliri ve alım gücü düşer, bu da giderek fakirleşmeye yol açar.

Sağlık Hizmetleri Aksar

Nüfus artışının kontrol edilememesi insanların etkili sağlık hizmetleri almalarının önüne set çeker. Hastalıklar tedavi edilemez. Bunun sonucunda insanlar daha erken yaşlarda kalıcı sağlık sorunlarıyla tanışabilirler, bakıma muhtaç olabilirler. Bu durum devletlerin daha yüksek meblağlarda harcamalar yapmalarına neden olur.

Hava Kirliliği Artar

Nüfusun artması dolayısıyla fosil yakıt kullanımı artar, bu da hava kirliliğinin artmasına neden olur.

Gecekondular Yayılır

Nüfusun artması konut ihtiyacını ortaya çıkarır. Artan nüfusun ihtiyacını karşılayamayan konut sayısı sonucunda gecekondulaşma ortaya çıkar.

Eğitimsiz İnsan Sayısı Artar ve Asayiş Sorunları Ortaya Çıkar

Nüfusun artması sonucunda bireyler sağlıklı eğitim alamazlar ve ortaya çıkan cehalet neticesinde eğitimsiz insanların sürekli neden olduğu asayiş sorunları meydana gelir ve sonucunda zincirleme zararlar ortaya çıkar.

Küresel Nüfus Artışı Hızı Yavaşlamaya Başladı

Küreselleşen dünyada bireyler artık sorumluluklarının bilincindeler. İnsanların huzur içerisinde yaşamaya dair istekleri , kadınların iş hayatına aktif katılımları, doğum kontrol uygulamaları ve aile planlamaları gibi etkenler, nüfus artış hızının azalması olarak sonuç vermeye başladı. Bireylerin sorumluluk bilincine sahip olmaları, ne kadar çocuk sahibi olmaları konusunda da kendini göstermiş durumda. Artık aileler genellikle iki çocuk yapmak üzerinde karar kılıyorlar.

Nüfusun Azalması da Bazı Olumsuz Sonuçlar Doğurabilir

Küresel nüfus artışının giderek azaldığını belirtmiştik. Uzmanlar, bir müddet sonra dünya nüfusunun azalmaya başladığı döneme gireceğini belirtiyor. Dünya nüfusunun azalması da bazı sorunlara yol açacak. Yaşlı nüfus artacak ve yaşlıların bakım sorunu ve vergi toplama sorunları gibi sıkıntılar yüz göstermeye başlayacak. Yaşlı sayısı genç ve çalışan sayısından fazla olacağı için çalışanlar üzerinde ağır ekonomik yükler olacak.

Sonuç olarak küresel nüfusun azalması ile birlikte insanların refah seviyeleri yükselmiş olacak, eğitim ve kültürlü insan sayısı arttıkça dünya daha düzenli ve yaşanabilir bir küre haline gelecek. Açlık gibi sorunlar da ortaya kalkacağı için insanlar bilim ve sanat gibi faaliyetlere daha fazla yönelecekler ve bu alanlarda daha hızlı gelişmeler kaydedilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.