Yabancı Dil Öğrenmek Bize Ne Fayda Sağlar ?

Farklılıkların yok olmaya yüz tuttuğu dünyada insanların yaşam tarzları, değer yargıları, konuştuğu diller birbirine benzemeye başlamıştır. Bu gibi durumlar Küreselleşmenin günümüze yansıyan sonuçlarıdır. Bu sebepledir ki önceleri bir tercih meselesi olan yabancı dil bilmek günümüzde artık zorunluluk haline geldi.

Şimdiki yaşınıza kadar yaşadıklarınız, gördükleriniz, duyduklarınız hep Türkçe Dili etrafında gelişti. Tüm yaşantınız Türkçe’den ibaret oldu. Oysa ki anadilinizin yanına bir de yabancı dil eklediğiniz de kendinizde gerçekleşecek değişimi hissedeceksiniz. Gelin yabancı dil öğrenmemizin sağlam nedenlerini ve bize yansıyacak olumlu sonuçlarını başlıklar halinde birlikte inceleyelim.

Yabancı dil Öğrenmek Ufkunuzu Açar

Sadece Türkçe biliyor olmanız yerkürede neler olup bittiğini anlamanıza her zaman engel olur. Yaşantınız ve deneyimleriniz sadece Türkçe Dili etrafında gelişen olaylardan ibaret kalır. İnternette bile dolaşırken her ne kadar kendinizi özgür hissediyor olsanız da durum aslında oldukça farklıdır. Türkçe içeriklere hapsolmuş durumda kalırsınız. Kendinizi bilmeden kısıtlamış olursunuz.

Yurt Dışında Çaresiz Kalmazsınız

Türkiye’den farklı ülkelere gittiğinizde yabancı dil biliyorsanız özgüveniniz her zaman yerinde olur. Çünkü kendinizi ifade etmeyi biliyor olursunuz. Kimseye muhtaç olmazsınız. Aksi takdirde sürekli yanınızda sizi idare edecek birinin bulunması zorunlu olur. Kabul edersiniz ki bu durum hoş olmayacaktır.

Yabancı Dil Öğrenmek İş İmkanınızı Genişletir

Ülkemizde malum iş imkanlarının azlığı ve maaşların düşük olmasından ötürü birçok insan yurt dışında çalışma hayali kurmaktadır. Sizin de böyle bir hayaliniz var ise yeni bir dil öğrenmek bu hedef doğrultusunda atacağınız önemli bir adımdır. Bu maddeyi yakından ilgilendiren bir başka yazımız olan, Yurt Dışına Gitmeden Önce Bunları Bilin içeriğimizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Akademik Kariyer Düşünüyorsanız Yabancı Dil Öğrenmelisiniz

Üniversiteden sonra kendinize akademik kariyer rolü biçtiyseniz bazı gerçeklerle karşılaşacaksınız . Akademik kariyer düşünüyorsanız üniversitede almış olduğunuz bilgiler zamanla yeterli gelmeyecektir. Diğer yandan ilgilendiğiniz alanla ilgili dünyada ne gibi gelişmelerin olduğunu takip etmeniz gerekli olacaktır. Tüm bunlar içinse farklı dil bilmeniz sizin için zorunluluk haline gelecektir.

Yabancı Dil Biliyor Olmanız Düşüncelerinizi Değiştirir

Yabancı dil öğrenme konusunda en geri kalmış millet olduğumuzu düşünüyorum. Ülkemizdeki bir kişinin iyi derecede yabancı dil bilgisine sahip olması o kişinin gerçekten takdir edilmesi anlamına gelir. Eğer bu vasıfa sahip olursanız büyük ihtimalle düşünce tarzınız değişecektir. Toplum içinde sözüne itibar edilen birisi haline geleceksiniz.

Hangi Yabancı Dili Öğrenmelisiniz ?

Yabancı dil öğrenmenin günümüzde bir zorunluluk haline geldiğini belirttik ise de bu herhangi bir dil olduğu anlamına gelmiyor. Sizin de tahmin ettiğiniz gibi öğrenilmesi gereken yabancı dillerin en başında İngilizce geliyor. İngilizce’yi hallettikten sonra çoğunlukla farklı bir daha öğrenme gereksinimi pek duyulmuyor. Fakat, ihtiyaçlarınız çerçevesinde farklı bir dil öğrenme gereksiniminiz ortaya çıkması ihtimal dahilindedir. O halde, yeniden bir farklı dil öğrenme süreci ortaya çıkacaktır. Daha önce yabancı dil öğrenme sürecinde yaşadığınız deneyimler yeni bir dili daha öğrenme sürecinizi oldukça kısaltacaktır. Sonuç olarak, öğrenmek hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu durumdan sıkılmayın.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir