Boyalı ve Hasarlı Otomobil Alınır mı ?

“İnsanların önyargılarını kırmak atomu parçalamaktan daha zordur” demiştir ünlü Fizikçi Albert Einstein. Maalesef ki ülkemizde de bu söze örnek gösterebileceğimiz bir çoğunluk kesim mevcut. Bu yazımızda boyalı ve hasarlı otomobil alınmaz önyargısına eleştiriler yönelteceğiz.

Yirmi dokuz yaşımdayım. Bu zamana kadar üç adet otomobil sahibi oldum. Birincisi, 2006 model Kia Rio, ikincisi 2000 model Fiat Marea idi. Şu an ise 2008 model Fiat Linea marka otomobile sahibim.

Aldığım Otomobillerin Hepsinde Hasar Kaydı Vardı

Satın aldığım otomobillerin hepsinde parça parça hasar kayıtları vardı. Ben hasar kaydı, boya gibi konuları hiç sıkıntı etmedim. Bu hususlardan benim için pek de önemli değildi aslında. Benim otomobil alırken dikkat ediyor olduğum öncelikler her zaman farklıdır.

Hayatın doğal akışı içerisinde her nesne zamanla yıpranır. Doğal olarak da otomobiller de dokunulmaz değildir. Üç-dört yaşından büyük otomobillerde hasar kaydı ve boya konularını sorun etmek gereksiz bir tavırdır.

Boyalı ve Hasarlı Otomobil Arıza Çıkarmaz

Bazılarının hasar kayıtlı ve boyası bulunan otomobillerin ilerde sıkıntılar çıkaracağı gibi düşünceler içerisinde olduklarını görüyoruz. Çamurluğu, kapısı boyalı veya değişmiş olan bir otomobilin motoru sağlamdır, herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Siz de kabul edersiniz ki arabayı yürüten motordur.

Boyalı ve Hasarlı Otomobil Almak Doğal Bir Durumdur

Bir kişi otomobil bakarken tramer sorgusunda en ufak bir kayıt gördüğünde çevresindekiler tarafından o otomobilden uzaklaştırıldığı durumlar olabiliyor. Bu tür konuşanları kesinlikle dikkate almayın. Ben önceki aldığım iki adet hasar kayıtlı otomobili gayet rahat bir şekilde sattım. Hiç zorluk çekmedim. Doğal olarak aynı boyasız ve hasar kayıtsız muadillerine göre az paraya satıyorsunuz ama sonuçta satıyorsunuz. Zaten alırken de yine aynı şekilde daha düşük fiyata satın almadınız mı ? Tekrar söyleyeyim ki hasar kaydı ve boyası bulunan otomobil alınıyor da satılıyor da.

Ancak Çok Fazla Abartmayın

Boyalı ve Hasarlı otomobilleri satın almanın normal olduğunu sizlere savunurken bu işi abartmamanızı da tavsiye ediyorum. Tramer sorgusunda ağır hasarlı veya pert olarak geçen araçlara açıkcası ben de soğuğum. Bu tür otomobilleri satın aldığınızda ilerde başınıza çok sıkıntılar gelme ihtimali bulunmaktadır. Çünkü bu çeşit otomobiller oldukça ağır hasar almışlardır. Hele bir de şase dediğimiz otomobilin iskelet sistemi de bozuksa artık yolda bir sağa bir sola gezebilirsiniz. Bir başka örnek poposu sağa veya sola kıvrık bir şekilde koşan köpekler gibi bir otomobile sahip olabilirsiniz. Hak verirsiniz ki otomobillere onca para sayıldığı bir devirde kimse böyle bir otomobile sahip olmak istemez.

Önceki yıllarda en ufak bir boyası veya hasarı olan otomobillere karşı olumsuz yaklaşım günümüzde yavaş yavaş değişmeye başladı. Artık hala çoğunluk olmasa da önemli bir kesim bu tür otomobillerin de alınır ve satılır olduğunun farkına geç de olsa vardı. Unutmayın otomobil denen şey bir yapboz gibidir. Sorunlu yerleri gerekirse değiştirirsiniz ve yolunuza devam edersiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir