Kış Mevsiminin Güzelliklerini Fark edin

İnsanların beğenileri, beklentileri farklıdır. Bu durum şüphesiz ki mevsimler üzerinde de kendini gösterir. Kimileri yaz mevsimini beğenirken, kimileri ise kış mevsimi sevdalısıdır. Bu yazımızdaki amacımız kış mevsiminin diğer mevsimlerden daha güzel olmasını iddia etmek değildir. Tek gayemiz kış mevsiminin kendine has güzelliklerinin hatırlatmak isteyişimizdir.

Her insanda farklı anlamlar çağrıştırır kış mevsimi. Fakirler için yakacak alma, üşümeme telaşıdır. Zenginler için ise güzel bir kayak tatilidir. Evsizler için başlarını sıcak bir çatı altına sokma arayışıdır. Çocuklar için ise karın yağışı, kartopu savaşları ve kayak yapmak demektir. Kış mevsiminin herkeste çağrıştırdığı farklı anlamlar olsa da zengin-fakir, yaşlı-çocuk ayırt etmeden herkeste aynı duyguları yaşattığı güzellikleri de var elbette.

Kış ve Tarhana Çorbası

Tarhana çorbası, kış ile özdeşleşen bir çorbadır. kışın dışarıda kar veya yağmur yağarken evde ocakta kaynayan tarhana çorbasının eve yaydığı koku ve eşsiz lezzetinin verdiği haz, insanların her zaman isteyip de ulaşamayacakları ender güzel anlardan biridir.

Soba Etrafında Dönen Samimi Sohbetler ve Yiyecekler

soba
Soba

Sobanın, eve her zaman samimi bir hava kattığı düşüncesi içerisindeyim. Eminim ki bana bu konuda katılan bir çok kişi vardır. Soğuk kış günlerinde sobanın fırınında pişen yiyecekler, üzerinde kavrulan kestaneler. O esnada sobanın etrafında dönen samimi sohbetler. Bu duruma ek elektrikler gittiğinde yanan sobanın borusunun kızıl halinin evdeki insanların yüzüne vurması ve ortama kattığı samimilik. Şehirleşme bize bu güzellikleri neredeyse unutturdu.

Gece Kar Yağarken Yürümek

kismevsimi
Karda yürümek

İnsanların zamanı durdurmak istediği anlardan birisi de gece kar yağarken yürünen anlardır. Mont, ayakkabı, eldiven, bere ve atkı giyilir, size eşlik edecek biriyle karın geceye kattığı beyaz sessizlik içerisinde, dışarıda kartopu oynayan çocukların uzaklardan gelen sesleri arasında ve botlarınızla kara bakarken çıkan o müthiş huzurlu ses eşliğinde yürümenin verdiği haz, istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir hazlardan değildir.

Yağmur Yağarken Uyumak

Uykunun en güzel partneridir yağmur. Uyumak için yatağınıza yattığınızda bardaktan boşanırcasına yağan yağmurun damlalarının odanızın penceresine çarparak çıkardığı rahatlatıcı sesler ile pencere ve kapı boşluklarının arasından sızan rüzgar seslerinin ortama verdiği huzur, içinizde bu hayatın yaşanmaya değer bir çok güzelliklerinin olduğunu tekrar fark etmenizi sağlar.

Pencere Kenarında Kahve İçmek

Yağmurun verdiği huzur eşliğinde pencerenizin kenarında elinizdeki fincanla kahvenizi yudumlamak kış mevsiminin ayrı bir güzelliğidir. Bu sırada genellikle arka planda güzel bir slow müzik çalar. Siz eski yaşanılan güzel anıların derinliklerinde kaybolursunuz.

Kış mevsiminin güzellikleri elbette bu kadar değil, daha bir çok güzelliği var. Eğer kış mevsimine karşı bir çok olumsuz düşünceler içerisinde olan birisiyseniz, eminiz ki bu yazıyı okuduktan sonra kış mevsiminin ne kadar güzel ve yaşanılası bir mevsim olduğunun farkına vardınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.