Öğretmenlik Mesleğinin Geleceği Nasıl Olacak ?

Dijital çağ son hızda ilerlerken bir yandan da kendisine uyum sağlamayan mesleklere son vuruşu yapmayı ihmal etmiyor. Öğretmenlik mesleği de bunlardan bir tanesi olmaya aday gibi gözüküyor. İnternetin yaygın olmadığı zamanlarda bilgi sadece fiziki olarak aynı ortamı paylaşan insanlar, gazete, dergi, kitap vs. aracılığıyla yayılabilirdi. Okullar da önceki cümlede belirtmiş olduğum ” fiziki olarak birbirleriyle aynı ortamı paylaşan insanlar ” maddesine bir örnek oluşturmaktadır.

Günümüzde artık neredeyse her evde internet var ve insanlar istedikleri bilgiye saniyeler içerisinde ulaşabiliyorlar. Dolayısıyla insanların bilgiye ulaşması için fiziki olarak bir arada olma şartı ortadan kalktı. Çoğu öğrenci ders konularını internetten veya kitaplarından öğreniyor. Bu durum öğretmenlere olan ihtiyacı önemli oranda azalttı. Bu yeni durum öğrencilerin bir çok sorununu ortadan kaldırıyor:

  • Sınıfta tahtayı görememe sıkıntıları
  • Gürültü yüzünden ders yapılamaması
  • Öğrencilerin anlamadıkları yerde öğretmenlerinden anlamadığı yeri tekrar anlatmasını istemekten çekinmeleri
  • Çoğu öğretmenin kendi alanlarına bile hakim olamamasından ötürü öğrencilerin yeterli bilgiyi alamamaları

Öğretmenlik Mesleği Nereye Evrilecek ?

İleride öğretmenlere gerçekten ihtiyaç olup olmadığı hususunda tartışmalar sıklaşacaktır. Benim tahminim: Öğretmenlere olan ihtiyaç zaten çoktan ortadan kalktı. Bakmayın siz binlerce öğretmen açığı var denildiğine. Devlet her sene on binlerce öğretmeni işsizliğin azalması için alıyor. Öğretmenler uzun bir süre daha devlette iş bulmanın yollarını arayacaklar. Devletin düzenlediği sınavlardan yeterli puanı alan öğretmenler devlette istihdam edilmeye devam edecekler. Fakat şu var ki, devlet kadroları iyice şişti. Devlete atanmanın iyice de zorlaştığı şu dönemde bir de öğretmenliğe gereksinim azalması da öğretmenlerin devlete atanma isteklerini “hayal” olarak bırakabilir. Öğretmenlere gerek kalmadıysa o zaman eğitim de kaldırılmalı bu söylediklerime göre ?

Hayır tabii, o kadar da değil. Konuyu daha da açalım: Devlette çalışanlar için bir sıkıntı şu dönemde gözükmüyor. Diğer tarafta ise bir şekilde şansı iyi giden ve diğerlerinin arasından sıyrılan, kalitesini ortaya koyan öğretmenler de yollarına yüksek meblağlı kazançlarla devam edecekler. Nasıl mı ?

Sosyal Medya Videoları Yayınlamak ve Kitap Yazmak

Kendi alanına hakim, üslup ve anlatım yeteneği iyi olan öğretmenler sosyal medyada yayınlayacakları ders videolarıyla hak ettikleri değeri görerek yüksek izlenme oranlarına ulaşacaklar. Yüksek meblağlı kazançlar elde edeceklerdir. Buna ek olarak da çıkaracakları ders kitaplarıyla gelirlerini daha da katlayacaklar. Popülerleştikçe kazançları aynı oranda artacak.

Özel Ders Vermek

Özellikle sayısal ve dil dersleri bu konuda ön plana çıkacak. Burada öğretmeni diğerlerinden ön plana çıkaracak ana unsur öğretmenin kendini anlatma kabiliyeti, üslubu ,diksiyonu, alanına hakim olma yeterliliği, tanınırlığı ve mezun olduğu üniversite olacaktır.

Özel Okullar

Özel eğitim kurumları genelde öğretmenin mezun olduğu üniversitenin adına, öğretmenin konuşmasına, diksiyonuna, alanına hakim olmasına bakar. Her özel eğitim kurumları bunlara dikkat etmez tabi. Bazı eğitim kurumları kreşe dönüşmüş durumda. Bu kurumlardaki öğretmenler öğrencinin baba ve annesi işte olduğu zaman çocuklarını bıraktıkları bakıcılardan başka bir şey değiller. Özel okullar, genelde ders başlangıç ve çıkış saatlerini anne ve babanın işe gidiş ve işten çıkış saatleri olarak ayarlar. Benim bahsettiğim özel eğitim kurumları ise isim yapmış, kaliteli eğitim kurumları. Burada çalışan öğretmenler iyi bir maaş bordrosuna sahip olabilirler.

Başlıkta belirttiğim gibi, öğretmenlik mesleği tamamen ortadan kalkmayacaktır elbette ama şu var ki git gide öğretmenlere olan ihtiyaç azalacak. Bu, eğitime önem verilmediğinin bir göstergesi değil, dijitalleşmenin eğitimi de evrimleştirdiğinin bir tezahürüdür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir