Üniversite Mezunları Neden İş Bulamıyor ?

Gündemimizi yakından ilgilendiren üniversite mezunlarının iş bulamamaları ( kendi alanlarında ) hakkında yapılan tartışmalar üzerine bir yazı kaleme almak istedim. Son yıllarda sürekli sitem edilerek dillendirilen “Üniversite mezunları bile artık iş bulamıyor !” klişe sözünün ben yerinde olduğunu düşünmüyorum.

Önceki yıllarda Türkiye’de üniversite sayıları oldukça azdı. Bu sebeple de üniversite okuyan insana gıpta edilerek bakılırdı. Bu insanlar üniversiteden mezun olduklarında devlet olsun, özel sektör olsun iş çok kolay bir şekilde iş bulabilirlerdi. Bu durum, insanların, üniversiteleri iş bulma kurumları olarak görmelerine neden oldu. Ancak yıllara nazaran üniversite sayılarının ve buna bağlı olarak bölüm kontenjanlarının artması bir takım değişiklikleri de beraberinde getirdi.

Üniversiteye İş Bulma Garantisi İçin gitmeyin

Lütfen bu tür beklentiler içerisine girmeyin. Aksi takdirde mezun olunca büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Üniversiteye giderken amacınız, sevdiğiniz, hoşunuza giden, istekli ve meraklı olduğunuz bölümü okumak olsun. Tabi ki okuduğunuz alanla ilgili iş sahibi olmak isteyeceksiniz, haklısınız da. Fakat mezun olunca işiniz garanti olacak diye de kesin bir hesap içerisinde bulunmayın.

Devletin, Üniversite Mezunlarını İstihdam Etmek Gibi Bir Zorunluluğu yok

Devlet, her üniversite mezununu bünyesine katmak zorunda değil. Devlete böyle bir görev yüklemeyin. Üniversite tercihlerinizden önce iyice bir düşünün. Üniversiteye ne için gitmek istiyorsunuz ? Eğer iş için gitmek istiyorsanız, tercih etmek istediğiniz bölümün günümüzdeki durumunu araştırın. İstediğiniz bölümün Türkiye’de iş alanı bulunuyor mu ? Eğer yurt dışında çalışmak istiyorsanız okumak istediğiniz bölümün oradaki durumu ne haldedir. Tercih yapmadan önce bunların hepsini göz önünde bulundurun. Eğer ki Türkiye’de alanınızda iş bulamadıysanız farklı ülkeleri hedefleriniz arasına alabilirsiniz. Nerede yaşadığınız günümüzde sadece bir istatistikten ibaret. Yurt dışına yerleşmeye dair yazımıza da ayrıca bir göz atabilirsiniz.

Günümüzde Sadece Üniversite Mezunu Olmak yetmiyor

Önceleri, sadece bu yeterliliğe sahip olmak bir iş kapısını kolaylıkla açabiliyordu. Ancak artık yeni vasıflara da sahip olmanız gerekiyor:

Okuduğunuz Üniversitenin Adı

Bir çok üniversite olduğu için üniversite mezunları iş bulma hususunda rakiplerine üstünlük kurmak mecburiyetindeler. Apartmandan çevrilme üniversitelerin de mantar gibi çoğaldıkları göz önüne alınırsa, okuduğunuz üniversitenin adı rakiplerinizden bir adım öne geçmenizi sağlayacak. İş bulma maceranızda çok önemli olacak.

Alanınıza Hakimiyet Dereceniz

Herkesin bildiği bir gerçek var ki, çoğu üniversite mezunu kendi alanına bile hakim değil. Bu kişiler, üniversite okurken derslerini kopya çekmekle geçmiş ve üniversite hayatlarını sağda solda eğlence arayışları içerisinde geçirmiştir. Dolayısıyla da bu kişilerin, kendi alanlarında bir işe girdiklerinden kısa bir süre sonra foyaları ortaya çıkıyor ve kapı önüne konuluyorlar (devlet hariç).

Diksiyon, Üslup ve Dış Görünüş

Bence bir işe alım mülakatında jürinin en fazla dikkat ettiği hususların başında geliyor bu kavramlar. Her iş veren ve yönetici, çalışanların üslubunun, diksiyonunun düzgün olmasını ister.

Apartman Üniversitelere Gitmeyin !

Yazımın önceki satırlarında bahsettiğim gibi, iş olsun diye apartman dairelerine üniversite tabelası asıp öğrenci kabul eden yerler var. Sakın bu tür üniversite adı verilen yerleri tercih etmeyin. Hem maddi hem manevi sadece kendinizi yormuş olursunuz. Bu bölümler size devlete atanmak için şart koşulan ” Lisans/Önlisans mezunu olmak ” yeterliliğine sahip olmanızdan başka bir şey kazandırmaz. Özel sektörde şansınız, sizden daha iyi bir üniversiteden mezun olanlara karşı her zaman 10 kat daha azdır.

Eğer üniversite çağında ve hayatınıza yön verme aşamasındaysanız belirttiklerimi ciddiye almanızı öneririm. Unutmayın ki üniversite hayat maceranızda sadece destekleyici unsurdur. Bu hayattaki yaşamınız, çabalarınızın toplamıdır.

One thought on “Üniversite Mezunları Neden İş Bulamıyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.