Türkiye ve Almanya’yı Ekonomik Yönden Karşılaştırmak Gereksizdir

Türkiye ve Almanya’yı ekonomik yönden karşılaştırmak son yıllarda ülkemizin en popüler konularından birisi haline geldi. Biz de bu yazımızın konusu olarak bu tartışmayı odak noktamıza aldık. Bu konu altında Türkiye ve Almanya’nın asgari ücret, market fiyatları, araba fiyatları ve telefon fiyatları yönünden karşılaştırmasını yapacağız.

Türkiye’de Asgari Ücret

Türkiye’de asgari ücret 2021 yılı için brüt 3.577,50 TL, net ele geçen 2.825,90 TL’dir.

Almanya’da Asgari Ücret

Almanya’da saatlik ücret Bulunuyor. 2021 yılı için belirlenen saatlik asgari ücret brüt 9,50 Euro’dur. Ele geçen net miktar ise 6,90 Euro ile 7,50 Euro arasındadır. Günlük çalışma süresinin 8 saat olduğunu varsayarsak güne vurduğumuzda 74,80 Euro rakamı elde ediyoruz. Günlük ele geçen net miktar ise 55-60 Euro oluyor. Bu yazıyı yazdığımız anda TL’ye çevirecek olursak (25/03/2021 tarihi itibariyle 1 EURO=9,37 TL) 60×9,37=562,2 TL ediyor. Bu miktar, Almanya’da çalışan en düşük maaşlı kişinin günlük TL bazında kazandığı miktar. Bu rakamlardan sonra aylık elinize ortalama 1250-1300 Euro net geçiyor.

İki ülkenin de asgari ücretini öğrendiğimize göre artık ürünlerin karşılaştırmasına geçelim. Baştan söylemek istiyoruz. Almanya’dan örnek verecek olacağımız ürünün fiyatını 9,37 ile çarparsanız şimdiden yanlış yaparsınız. Çünkü orada Euro kazanılıyor, Euro harcanılıyor. Bizim belirleyeceğimiz ise, ürünün fiyatını o ülkenin asgari ücretine oranlamak olacak.

Türkiye-Almanya Market Fiyatları

studying-in-germany.org web sitesinden aldığımız Almanya’daki ürünlerin fiyatları şöyle:

Almanya’da temel yiyecek ve içeceklerin fiyatları yüksek değil. Almanya’da 1 litre sütün fiyatı ortalama 0,71 Euro. Yine 1 kilogram muzun fiyatı 1,58 Euro. 1 kilogram bifteğin fiyatı ise 11,65 Euro. Yazımızın başında Almanya’da asgari ücretin net ele geçen miktarının ortalama 1300 Euro olduğu çıkarımını yapmıştık. 1300 Euro asgari ücret alan bir kişi maaşının %0,05’i ile 1 litre süt, %0,12’si ile 1 kilogram muz, %0,89’u ile 1 kilogram biftek alabiliyor.

Türkiye’de 1 litre sütün market fiyatı ortalama 5 TL, yerli malı muzun 12 TL, 1 kilogram biftek fiyatı ise 60-70 TL arasında değişim göstermektedir(ortası 65 TL diyelim). Türkiye’de asgari ücret alan bir kişi maaşının %0.17‘si ile 1 litre süt, %0.42‘si ile 1 kilo muz, %2.3‘si ile bir kilogram biftek alabiliyor.

Almanya ve Türkiye’de asgari ücret alan kişilerin 3 temel ihtiyaç ürünü üzerinden karşılaştırmalarını yaptık. Alım gücü olarak Almanya’nın bariz üstünlüğü görülüyor.

Türkiye-Almanya Telefon Fiyatları

Bu başlık altında sadece tek telefon karşılaştırması yapacağız. Çünkü farklı telefon modelleri de bu oranlamadan farklı olmayacaktır. Türkiye’de Iphone 7 Plus 32 GB fiyatı 6.331 TL’dir. Alman web sitelerinden baktığımıza göre Iphone 7 Plus 32 GB ortalama fiyatı 317 Euro’dur.

Almanya’da asgari ücretli çalışan bir kişi maaşının %24‘ü ile Iphone 7 Plus 32 GB alabiliyor. Yani Almanya’da en düşük maaşla çalışan bir kişi her ay 4 tane Iphone 7 Plus 32 GB alabiliyor. Üstüne parası da kalıyor. Türkiye’de ise asgari ücretli bir çalışan bu telefonu tüm maaşıyla dahi alamıyor. Türkiye’de asgari ücret alan bir kişi maaşının 2,24 katı ile bu telefona sahip olabiliyor. Bu da yaklaşık 2,5 ay boyunca çalışıp, parasına hiç dokunmaması şartıyla mümkün oluyor.

Türkiye-Almanya Otomobil Fiyatları

Volkswagen Almanya web sitesinden Golf’un başlangıç paketine baktığımızda her şey dahil fiyatının 20.700 Euro olduğunu görüyoruz. Türkiye’de ise Volkwagen Golf’ün başlangıç fiyatı 223.500 TL olarak gözümüze çarpıyor. Almanya’da asgari ücretli bir çalışan maaşının 15,9 katıyla Volkswagen Golf’ün başlangıç paketine sahip olabiliyor. Türkiye’de asgari ücretli bir çalışan aynı otomobile maaşının 79 katıyla sahip olabiliyor.

Günümüzde sıkça tartışma konusu olan Almanya-Türkiye karşılaştırmalarına ekonomik yönden objektif bir çerçeveden yaklaştık. Yapmış olduğumuz analizler, Türkiye ve Almanya’yı ekonomik yönden karşılaştırmanın gereksiz olduğunu ve Almanya’nın bariz üstünlüğünü ortaya koyuyor.

Bu yazıyı kaleme alırken tarih 2021 yılının 25 Mart’ını gösteriyordu. Şu an bu tarihin üzerinden bir buçuk seneye yakın zaman geçti. Haliyle de bu süre zarfında karşılaştırmalarda değişiklikler söz konusu oldu. Türkiye ve Almanya’yı karşılaştıran güncel yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz. Bu sayede bir buçuk sene sonra iki ülke arasında ekonomik karşılaştırmada ne gibi değişiklikler olmuş, hep birlikte göreceğiz.

One thought on “Türkiye ve Almanya’yı Ekonomik Yönden Karşılaştırmak Gereksizdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.