Sokağa Çıkma Yasakları Geri Gelirse Canınız Sıkılmasın

2019 yılının son zamanlarında iddialara göre Çin’in Wuhan Şehri’nde ortaya çıkan ve Dünya’yı derinden sarsan Koronavirüs, 2020 yılını tabiri caizse adeta katliam yaparak geçirdi. Yine aynı şekilde 2021’de de hızlı bir şekilde can almaya devam ediyor. Şimdiye dek resmi rakamlara göre ölüm sayısı tüm ülkelerin toplamında 2,73 milyon.

Bildiğiniz üzere Türkiye, 2020 yılının bahar aylarını karantina sürecinde geçirdi. Bu süreçte hepimiz sıkıldık, bunaldık fakat, yaz mevsiminin gelmesiyle Koronavirüs’ün yok olacağı ve tekrar rahatlıkla caddelerde, sokaklarda, sahillerde gezip dolaşabileceğimiz inancı bizleri motive ederek, karantina sürecinde bir nebze olsun kendimizi dizginlememizi sağladı ve yaşadığımız bu kötü günlerin ardından tekrar eski rahat günlerimize döneceğimize dair umutları bizlere aşıladı.

Beklentiler Boşa Çıktı

2021 Mart ayının sonlarındayız. Virüsün ilk çıktığı zamanlarda neredeyse herkesin birbirine dillendirdiği “Koronavirüs yazın sıcaklarda yok olacak” tahmini geçerliliğini yitirmiş oldu. Henüz Koronavirüs’ün onaylanan bir tedavisi de bulunmuyor. İçimizi ısıtan tek şey ise tüm dünyada aşılamanın hızlı bir şekilde devam ediyor olduğu.

Aşılama Hemen Herşeyi Çözmeyecek

Hemen herkesin büyük bir umutla beklediği aşı derdimize derman olacak mı ? Şu an ülkemizde dahil birçok ülkede aşılama faaliyetleri başladı. Yalnız sorun şu ki, henüz aşılanmayan insan sayısı ezici bir çoğunlukta. Bunun sebebi herkese bir anda yetecek miktarda aşının bulunmaması. Ayrıca Koronavirüs’ün komplo olduğuna inanıp, aşı olmayacağını belirten insanlarda önemli bir sorun haline geliyor. Bu görüşteki insanlar Koronavirüs’ün sıradan bir grip olduğunu iddia ederek, aşılama çalışmalarına katılmak istemiyorlar. Dolayısıyla virüs bu insanlar vasıtasıyla da yayılmaya devam edecek. Bu durumdan hareketle, Koronavirüs yayılmaya ve can almaya halen devam edeceğe benziyor. Aşılama hemen çözüm olmayacak.

Sokağa Çıkma Yasakları Geri Gelecek mi ?

koronavirustablosu
23 Mart 2021 Koronavirüs tablosu

Kısa süre önce yetkililerin iller bazında karantina sistemine geçmesi sonucunda Koronavirüs Salgını tekrar doruk noktalara ulaşmaya başladı. 23 Mart 2021 tarihi itibariyle Koronavirüs sebebiyle ölen kişi sayısı Türkiye’de 138. Anlayacağınız durum oldukça sancılı bir sürece doğru ilerliyor. Muhtemelen yakın zamanda tekrar sokağa çıkma yasakları gündeme gelecektir. Eğer tekrar karantina günleri geri gelirse yaz aylarına denk geleceği için evlerde pek bir sıkılacağız gibi duruyor. Ancak gelmesi muhtemel sıkı karantina önlemlerinin et çok etkileyeceği grup şüphesiz çalışanlar olacaktır. Tabii ki muhtemel sokağa çıkma kısıtlamasında öylece evde oturup canımızın sıkkınlığıyla baş başa kalmayacağız. O halde muhtemel böyle bir süreçte neler yapabileceğimize bir bakalım:

Merak Ettiğiniz Konular Hakkında İnternette Araştırmalar yapın

Herkesin internete bağlı bir telefonu veya bilgisayarı vardır. İnternet bizim bu süreçteki en büyük destekçimiz olacaktır. İnternet ortamında ilginizi çeken konular hakkında yazılar okuyabilir, videolar izleyebilirsiniz.

Oyun Dünyası Sizleri Bekliyor

Bu tavsiyem genel olarak genç ve orta yaşlılar için geçerli olacaktır. Günümüzde bir çok kişi sabahtan akşama dek telefonları ve bilgisayarları başında oyun oynayarak zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyor. Aslında bu kişileri karantina süreci pek de olumsuz etkilemeyecek.

Yemek Tarifleri Öğrenin

Bu tavsiyem kadınları ilgilendiriyor genel olarak. İnternette bin bir çeşit ve birbirinden lezzetli yemek tarifleri var. Bu süreçte kendinizi mutfakta geliştirebilirsiniz.

Kitap Okuyun

Genel olarak kitap okuma kültürümüzün yeni yeni oturduğunu düşünüyorum. Henüz kitap okuma alışkanlığınız yoksa bu süreci fırsata çevirebilirsiniz.

En büyük temennimiz, Koronavirüs belasından bir an önce kurtulup rahatça gezip dolaşabileceğimiz eski günlerimize dönmek olacaktır. Muhtemel böyle bir sürecin gelişebileceğini düşünüp tekrar canınızı sıkıyor olabilirsiniz fakat şunu aklınızdan çıkartmayın. Sağlığınız yerinde ve hastane odalarında nefes açlığı içerisinde sürünmüyorsunuz. Bu hastalığı ağır atlatanlar ne kadar sıkıntılı bir süreç geçirdiklerini sizlere daha iyi anlatacaklardır. Yazımızın sonuna gelmişken Koronavirüs ile ilgili diğer yazılarımıza da bir göz atmanızı öneriyoruz. Alttaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi ?

Koronavirüs aşıları hakkında akılalmaz iddialar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.