Yabancılar Türkler Hakkında Ne Düşünüyor ?

Şimdiye dek hep başka milletler hakkında düşünce sahibi olduk ve o milleti genel kalıplara soktuk. Peki, hiç düşündünüz mü, diğer milletler, Türkler hakkında neler düşünüyorlar ? Bu sefer haklarında düşünceler ileri sürülenler koltuğunda milletçe biz oturacağız. Bu yazımızda, millet olarak, farklı milletlerin önünde ne gibi özelliklerimizle ön plana çıkıyoruz, onların değer yargılarında ne bakımdan kötüyüz, ne bakımdan iyiyiz, bunları inceleyeceğiz. Öncelikle belirtmek isteriz ki, düşünceler kişilere göre değişiklik gösterir. Bir kişinin bir şey hakkında düşüncelerini belirtmesi bunun kesinlikle doğru olduğu anlamına gelmez.

Diğer milletlerin Türk Milleti hakkında ne gibi düşüncelere haiz oldukları konusunda araştırmalar yaptık. Oldukça ilginç düşüncelere denk geldik ve sizlerle paylaşmak istedik. Yabancı bir forumda siyaset bilimi okumuş bir kişi, Türkler hakkında şu sözleri sarf etmiş:

“Türkiye, siyaset olarak ağırlıklı sağ görüşlü bir ülke. Türk insanı oldukça cömert olabiliyor. Sizi yemeğe davet edebiliyorlar, sizleri evlerinde ağırlayabiliyorlar. Bazıları ise oldukça cinsiyetçi olabilir, kadınlara hükmetmeye çalışabilir, kadınların yapmaması gereken şeyler olduğuna inanabilir. Örneğin turistik bölgede çalışan sarhoş adam, yabancı nişanlısını barlara gittiği için bıçakladı. Bazı Türkler, biz Batılılar gibiler. Diğerleri ise Türkiye’nin karşılaştığı tüm sorunları Avrupa Birliği ve Batı olarak gösteriyorlar ki bu Arap ülkelerinde görülen tipik bir olay.”

“Pek çok Türk insanı, kedilere ve köpeklere karşı naziktir, özellikle Beşiktaş, Kadıköy, Etiler, İzmir gibi yerlerde. Bununla birlikte bazıları çok hayvan karşıtıdır ve bir kedi görseler çıldırırlar. Türkler aşırı milliyetçiler, her yerde Türk Bayraklarını göreceksiniz, bunu Avrupa’da göremeyeceksiniz, ABD’de ise biraz daha az şekilde görebilirsiniz. Her yerde Atatürk’ün resimlerini görüyorsunuz. Her grup, diğerlerinden daha fazla Atatürk taraftarı olduklarını iddia ediyor.”

Türkler Sıcakkanlı ve Cömert

Yine farklı bir yabancı kişinin Türk Milleti hakkındaki izlenimleri şu yönde:

“Türkler hakkında onları tanımadığımdan önceki bildiğim şeyler; sonsuz çay bardağı, kebaplar ve Kapalı Çarşıydı. Türk insanı son derece sıcakkanlı ve misafirperver. Biriyle ilk tanıştığınızda bile onun evine güzel bir akşam yemeği veya öğle yemeğine davet edilebilirsiniz. Açık ve cömert insanlar. Sizlere “misafir” deniliyor. Siz değerli misafirlerle ilgilenmek onlar için büyük bir onur olacaktır.”

“Eve davet edildiyseniz, ayakkabılarınızı çıkarmadan girmeyin. Girişte ev terlikleri hazır olacak; bu yüzden ayakkabılarınızı çıkartın ve eve girmeden önce terliklerden birini kullanın. İçeri girdiğinizde size Türkçe “Kolonya” ikram edilecektir. Bayramlarda tatlılardan sonra ikram edilmekte ve mutlaka misafirlerin ellerine serpilerek sunulması gereken bir gelenek.”

Türkler Arap Değil

Türkiye’de deve yok ve insanlar Arapça bilmiyor. Resmi dil Türkçe. Türkiye’ye gelen yabancılar, otellerin ve tatil köylerinin önünde sıralanan develeri görmeyi bekliyorlar. Türkiye’de çöl olmadığı için Arap ülkelerinin çoğunda olduğunun aksine burada deve yok. Kavgacılık ve saldırganlık, Türk dizi ve filmlerinin bu tür eylemlere yöneltmesi nedeniyle daha da yaygınlaşıyor ama tüm erkeklerin bıyıklı olmadığını ve Türkler’in çok arkadaş canlısı ve şaka yapmayı, gülmeyi sevdiklerini bilmelisiniz.”

Bu kişi, Türkiye’deki çalışanların çay molası vermelerini oldukça ilginç buluyor, Türkler’in en favori içeceğinin çay olduğunu belirtiyor.

“Türkler çay içmeye kahvaltıyla başlıyorlar ve bu gece gündüz devam ediyor. Gecenin tadını ise bira ve rakıyla çıkarıyorlar. Türkler, ilk konuşmanızda bile rahat davranabilirler. Nerelisin, evli misin, çocuğun var mı, kaç yaşındasın gibi kişisel sorular sorabilirler.”

Sonuç olarak, Türkler hakkında kötü düşünceler içerisinde olanlar gibi doğal olarak iyi düşünceler içerisinde olanlarda mevcut. Sonuç olarak, insan her yerde insandır, dini, dili, milleti olmaz. Hiçbir milleti iyi veya kötü olarak yaftalayamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.