Türkiye’de Cadılar Bayramı Kutlanıyor mu ?

En çok hoşuma giden ancak hiçbir zaman kutlama şansına sahip olamadığımız bir etkinliktir Cadılar Bayramı, İngilizce adıyla Halloween.

Her yılın sonlarına doğru telefonlarımızın veya televizyonlarımızın ekranlarına yurt dışındaki Cadılar Bayramı kutlamaları düşer. Küçük bir kısım bu görüntülere kızgınlıkla bakar. Giderek büyüyen bir kısım da tebessümlerle izler Cadılar Bayramı kutlamalarını. Ben de tebessüm ile seyredenler arasında bulunuyorum Cadılar Bayramı kutlamaları görüntülerini. Bu bayram ritüelleriyle, kostümleriyle bende her zaman etkileyici bir etki bırakır.

Türkiye’de Cadılar Bayramı’nı Oldukça Küçük Bir Çevre Kutluyor

Türkiye’de Cadılar Bayramı genelde eğlence mekanları haricinde kutlanmamakta. Bu durumun belli başlı sebepleri var :

Cadılar Bayramı Dini Bayramdır Düşüncesi

Cadılar Bayramı günümüze ilk olarak antik Britanya’da Pagan Keltler’in kutladığı Samhain Festivali’nden gelmiştir. Keltler’e göre 1 Kasım, yaz mevsiminin bitişi ve kışın başlangıcıdır. Türkiye’de bazı çevreler Cadılar Bayramı’na Hristiyan Bayramı olarak yaklaşıyor. Yine bazı Protestanlar Cadılar Bayramı’nın kutlanmasını yanlış buluyor. Öyle bir tezat ki bu bayramı hiçbir inanç sahiplenmiyor.

Günümüzde Cadılar Bayramı’nın hiçbir dini yönü bulunmamakta. Tamamen eğlence amaçlı, güzel ritüellere bir sahip bayram. Bu çeşit gereksiz sebeplerle Cadılar Bayramı’na karşı olmak, bilgisiz ve zihinsel tutsaklık sendromuna haiz insanların sergileyeceği bir davranıştır.

Yabancı Düşmanlığı

Ülkemizin insanlarında görülmekte olan kronik rahatsızlıklardan biri de yabancı ülkelerdeki (Avrupa, Amerika) herşeyin bizim için zararlı ve asıl amacın ülkemizi bölmeye yönelik olduğu düşüncesi. Bu düşüncelere sahip olanlar genelde sorgulama ve mantıksal düşünme yeteneği olgunlaşmamış insanlar. Gel gelelim ki bu insanlar, olumsuz tavır takındıkları yabancı ulusların ürettikleri ilaçları, otomobilleri, uçakları kullanıyorlar.

Cadılar Bayramı Kültürümüzde Bulunmuyor

Bu nedeni öne sürenler genelde bizim kültürümüzde önceden yokmuş, şimdi de yok şeklinde beyanlarda bulunurlar. Belki de Cadılar Bayramı’na karşı olanların ( karşı değil de nötr tavır takınanlar diyebiliriz ) en sağlıklı ve geçerli nedenleri bu olabilir. Bu etkinliğe karşı olanlar içerisinde en kolay ikna edilebilecek grubu bu insanlar oluşturuyor.

Cadılar Bayramı’nın Muhteşem Ritüelleri

Bana göre bu bayramı en ünlü yapan ritüel içi oyularak korkutucu şekil verilerek ışıklandırılan balkabağıdır.

Yarasa

Yarasalar, korkunun temalarının en önemli simgelerindendir. Keskin hatlara sahip kulakları ve kanatları ile yarasalar, Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmez ritüellerinden biridir.

Şato

Cadılar Bayramı ile özdeşleşen diğer bir kavram ise “şato”dur. Cadılar Bayramı görsellerinin çoğunda gece vakti camları loş ışıklı, önünde korkunç balkabakları bulunan ve üzerinde yarasalar ile süpürgeli cadıların uçtuğu bir şato vardır.

Cadı

Küçüklüğümüzde çoğumuzun korktuğu o koca burunlu, süpürgeleriyle şatoların üstünde uçan cadılar da Halloween’in en güzel ritüellerinden biridir.

Sonuç olarak, Cadılar Bayramı, büyük çoğunluğunuz bana hak verecektir ki en güzel bayramlardan biridir. Daha ileri gidiyorum en güzel bayramdır. Cadılar Bayramı’nın ileri ki yıllarda ülkemizde de kutlanmasını gönülden istiyorum. Farklılıklar, o toplumun zenginliğidir. Problemlere biraz hoşgörü, biraz da mantık çerçevesinde yaklaşırsak çözemeyeceğimiz çok az konu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.