Maddiyat Olarak Nasıl Birikim Yapılır ?

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle günümüzde neredeyse herkesin sorduğu ” Zor Zamanda Nasıl Birikim Yapılır ?” sorusuna gözlemlerimize dayanarak cevap niteliğinde bir yazı yazma gereksinimi duyduk.

Maalesef yüksek enflasyon, yüksek kur, yüksek zamlar gibi sebepler dolayısıyla birikim yapmak hiçte kolay olmuyor. Üstelik ülkemizde iş hayatında olan çoğu çalışanın asgari ücret seviyelerinde maaş aldıklarını düşünürsek, “birikim yapmak” adeta bir rüya haline geldi.

Hala Birikim Yapmak Mümkün

Bu başlık maddesi altında vereceğimiz tavsiyeler daha çok asgari ücret ve memur seviyesinde maaş alanları ilgilendiriyor.

Birikim Yapmak İçin Sigarayı ve İçkiyi Bırakmak Çok Önemlidir

Bir paket sigaranın ortalama 15 TL ve içkinin (bira varsayalım) 11-12 TL olduğunu düşünelim. Böylesine bir dönemde sigarayı ve içkiyi bırakmanız size hem maddi hem de sağlık anlamında olumlu katkılar yapacaktır. Hem sigara hem de içki kullanan insanların ceplerine günlük maliyeti ortalama 40 TL’dir ( bira genellikle 1 adet üstü tüketilir, içenleri tarafından). Bu meblağ çok yüksek bir rakamdır aya vurulduğunda. Günlük 40 TL’yi aya vurduğumuzda 1200 TL rakamına ulaşacağız. Yani sigara ve içkiyi bırakıp, yıllık 1200×12=14.400 TL rakamına ulaşacağız. Bu hiç te azımsanacak bir rakam değil.

Sürekli Kafelere Gitmeyin

Cüzdana düşman en gereksiz alışkanlıklardan bir tanesi de sürekli kafelere gitme alışkanlığıdır. Ortalama iki haftada bir kafede oturmak idealdir ancak bazıları bu durumu alışkanlık haline getirmiş durumda. Neredeyse gün aşırı kafelere gidip parasını çarçur ettikten sonra birikim yapamadığından şikayetçi olan insan sayısı hiç az değil.

Yüksek Pahada Telefon ve Kıyafet

Herkes tabii ki iyi bir markadan giyinmek ve elektronik eşya almak ister ancak unutmayın : Sizler sabit gelirli insanlarsınız ve harcamalarınızı kontrol etmek zorundasınız. Hal böyleyken kredi çekip 10 bin TL bir telefona vermek veya 500 TL bir kıyafete vermek (2021 yılında) akıl karı bir iş gibi durmuyor. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız.

Birikim İçin Kumbara Oluşturun

Günlük 15 TL miktarında parayı oluşturduğunuz kumbaraya atarsanız ayda 450 TL yapar. Bir sene sonra 5.400 TL yapacaktır. Bu miktarı her gün bir paket sigara parasını kumbaranıza atarak biriktirmiş olacaksınız. Kumbarada para biriktirme konusunda şöyle bir şey var. Ne kadar uzun bir süre para biriktiriyorsanız motivasyonunuz da o derecede artıyor. Kumbaranıza günlük daha fazla para atmaya başlıyorsunuz. Günde 15 TL atıyorken bunu 20-25’e çıkartıyorsunuz.

Paranızı Akılcı Bir Şekilde Değerlendirin

Türkiye, yüksek enflasyon oranına sahip ülkeler arasındadır. Bu sebepledir ki birikiminizi vadesiz TL olarak tutarsanız paranızın değeri maalesef hızla eriyecektir. Bu yüzden paranızın değerini korumak veya artırmak için farklı yatırım yollarına başvurmanızı tavsiye ederiz. Size ne tür yatırımlar yapacağınız konusunda bir kesin bilgi veremeyiz. Bu konularda pek bilgimiz yok hem de bu doğru olmaz. Ayrıca biriktirmiş olduğunuz paraları hırsızlık riskine karşı her zaman bankalarda tutun. Paranızı bankada tutmanız çok önemli bir husustur, aksi takdirde tüm birikimleriniz bir anda hiç olabilir.

Heryere Dolmuşla ve Arabanızla Gitmeyin

50 metrelik mesafedeki işine veya markete arabasıyla giden insanlar var. Bu sizi hem hantallaştırır hem de cebinizden gereksiz miktarda para çıkmasına sebebiyet verir. Sırf bu gereksiz harcamayı ortadan kaldırmanız bile arabanızın yakıt tüketme oranına göre 150-300 TL civarı paranın cebinizde kalmasını sağlayacaktır.

Birikim Yapmak Sürekli Tasarruf mu Edeceğiz ?

Yazımızın başında söylemiş olduğumuz üzere bu konu, asgari ücretli ve memur seviyelerinde maaş alanları ilgilendiriyor. Bu günlerde Dolar’ın 7,5 ve Euro’nun 9 seviyelerinde gezdiğini fark edersek, birikim yapabilmemiz için başka ihtimaller pek bulunmuyor. Maalesef rahatlığa ve mutluluğa giden hiçbir kısa yol bulunmuyor. Genel olarak belirtmiş olduğumuz hususlara dikkat etmeniz, sizlere hatırı sayılır miktarlarda birikim yapma olanağı sağlayacaktır.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir