Yurtdışına Gitmeden Önce Bunları Bilin

Türkiye’de işsizlik oranları yüksek seviyelerde seyrediyor. İyi bir iş, dolgun maaş ve yüksek yaşam standartlarına ulaşma arzusu, insanlarımızın yüksek gelişmişlik standartlarına sahip yurt dışı ülkelerine göç etmelerine dair isteklerini kabartmış durumda.

Gelişen teknolojinin bizlere sunduğu sınırsız nimetlerden birisi de haberleşme ve iletişim alanında yaşanan gelişmelerdir. Yakın geçmiş öncesi hayatımız, görüşlerimiz, bilgilerimiz, yaşadığımız çevrenin dışına çıkamıyordu. Hal böyle olunca da yaşantımızı sorgulama gereği aklımıza gelmiyordu. Haberleşme ve iletişim alanındaki gelişmeler küreselleşmeye giden yolu hızlandırdı. Bu durum da insanların sorgulamalarına, yaşam biçimlerini değiştirmelerine, kalıplarını kırmalarını sağladı. Tabii bu halin Türkiye’ye de yansımaları kaçınılmazdı.

Yurtdışında En Çok Tercih Edilen Ülke Almanya

Gençlerin en çok yaşamayı istedikleri ülkelerin başında Almanya geliyor. Bunun en büyük sebebi ise Almanya’da yaşayan her tanıdık akrabanın yüksek yaşam standartlarının fark edilmesi. Almanya’nın Euro Bölgesi’nin en gelişmiş ülkesi olması da önemli bir etken. Gençler, farklı ülkelere göç etmek konusunda ise çekingen kalıyorlar. Bunun sebebi de aynı şekilde, o ülkelerde yaşayan Türkler’in Almanya’da yaşayan Türkler kadar fazla olmaması. Diğer sebebi ise farklı ülkeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır.

Her Şey Toz Pembe Değil

Yurt dışına yerleşmek isteyen gençlerde istedikleri ülkeye yerleştikten sonra her şeyin tozpembe olacağı görüşü hakim. Bu, oldukça yanlış bir düşünce. İnternette bazı kişilerin yurtdışına göç ettikten sonra oralarda yapamayıp Türkiye’ye geri dönme hikayeleri mevcut. Yurtdışına gitmeden önce bazı özelliklere ve yeterli vasıflara haiz olup olmadığınızın farkına varmanız gerekiyor.

Farklı Yaşam Tarzlarına Anlayış Gösteren Uyumlu Biri Olun

Avrupa ve Amerika Kıtası’nda bulunan ülkelerde yaşayan insanlar özgürlükçü ve dini kurallara bağlı olmayan insanlardır. Sizin bunun tam tersi bir kişiliğe sahip olmanız, size faydadan çok zarar getirecektir. Zaten yeni bir ülkeye gidip kültür şoku yaşarken bu gibi durumlarla da karşılaşmanız sizi toplumdan iyice soyutlayabilir.

Ailenizi Uzun Süre Görmeden Duramayacaksanız ve Daha Önce Ailenizden Hiç Ayrı Bulunmamışsanız İyi Düşünün

Ailenizi sürekli görmeden edemeyen, duygusal biriyseniz yurt dışı maceranızın bir kelebek ömrü kadar kısa olma durumu söz konusudur. Yine farklı şekilde, ailenizden ayrı yaşama deneyiminizin hiç olmaması, sizi yurtdışında üzüntüye sokabilir. Bu durumlara uygun birisiyseniz yurtdışı maceranız kısa sürebilir, kendinizi tekrar Türkiye’de bulabilirsiniz.

Yabancı Dil Öğrenin

Sadece Türkçe ile yabancı ülkelerde tutunamazsınız. Yabancı ülkeler, mesleklere göre farklı seviyelerde dil bilgisi istemektedir. Örneğin, Almanya’da vasıfsız işlerde çalışmak için düşük seviyede Almanca yeterlidir. Sağlık alanında çalışmak için ise orta derecede Almanca dil bilgisi istenilmektedir. Çünkü sağlık alanı hata kabul etmez. Doktorsunuz, hastanın derdini çok iyi anlamanız ve ona göre tedavi yolları belirlemeniz gerekiyor.

Yurtdışına Gitmek İçin Birikim Yapın

Çoğu ülke, kendilerine göç etmek isteyenlerin belirli bir miktar paraya sahip olmalarını şart koşar. Yurtdışına yerleşmek niyetindeyseniz, orada düzen kurana kadar sizi ayakta tutabilecek miktarda parayı yanınızda taşımanız gerekir. Bu konuda bir fikriniz bulunmuyorsa Zor Zamanda Nasıl Birikim Yapılır? yazımıza bir göz atabilirsiniz. Eğer bu hususta eksiğiniz varsa şimdiden yola koyulun.

Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuza göre, yurtdışına yerleşmeye dair motivasyonunuz ileri derecede gözüküyor. Şimdiden size iyi şanslar diliyoruz. Bir gün yurtdışına yerleşirseniz, bu sürece giden yoldaki anılarınızı lütfen bizlerle paylaşmayı unutmayın.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir