Yaşam Simülasyon Olabilir mi ?

Bazen kendi kendinize hiç sorduğunuz oldu mu ? Yaşam aslında bir simülasyon mu ? Biz kimiz ve neden bu hayattayız. Yaşamda bir amacımız, görevimiz mi var ? Aslında yaşam, bitirilmesi gereken bir oyun ama şu ana kadar hiç kimse bu oyunu bitiremediği için mi hala devam ediyor ? Evet, şimdiden kafamız karıştı. Sanırız şu anda felsefenin dibine vuruyoruz , hadi madem felsefeye başladık, kemerleri bağlayın, uçuşa geçiyoruz.

Kimimiz henüz yirmili yaşlarında, kimimiz ise ellisine merdiven dayamış bulunmakta. Her iki gruptaki insana da hayat hakkındaki tecrübelerini sorsak, bir iki farklı deneyimden farklı bir şey işitmeyeceğiz büyük ihtimalle. Her ikisi de aşağı yukarı aynı şeyleri söyleyecektir bizlere. İnsanlar, var olduğu tarihten bu yana hep aynı istikamette gidiyorlar. Doğuyorlar ilk önce, sonra büyüyorlar, sonrası yaşlılık çağları, devamı ise malum.

Yaşamdaki Amacımız Nedir ?

Zaman zaman boş olduğumuz anlarda kendimizi dinleme fırsatı buluruz ve gözlemlerimiz genellikle hep aynıdır. Sürekli bir telaşe içerisinde sağa sola koşuşturan, her saat bir işe programlanmış makineler gibi günlük rutinlerini yapan etten kemikten yaratılmış robotlar. Sabah olunca yapılan rutinler ( el-yüz yıkamak, kahvaltı yapmak vb.), her gün yemek yemek, uyumak… Bu gözlemlerim sonucunda acaba diyorum kendi kendime. Aslında bu yaşam bir oyun ve biz bu oyunu geçemiyor muyuz da yaşam son bulmuyor ?

Neden Var olduk ?

Yine aklımızı derinden kurcalayan bir soru, neden var olduk ? Bu yaşam neden başladı ki ? Tanrı, yeteneklerini sergilemek için bu yaşamı başlatmış olabilir mi ? Bu yaşam üzerinden yeteneklerini test ediyor olabilir mi ?

Dinleri Bir Oyunun Hikayesine Benzetebilir miyiz ?

Daha farklı bir soru işareti ise dinler. Yaşam boyunca birçok din de tıpkı canlılar gibi doğdu, yok oldu ve şu an yaşıyor. Günümüzde ise belli başlı üç dört din üzerinden ilerliyor insanlık. Bildiğiniz üzere şu anki dinlerin neredeyse hepsinde bir peygamber ve kitap var. Bu da şu şekilde açıklanabilir mi? Her oyunun bir hikayesi olur ve bu hikaye ve rehber üzerinden yürünerek oyun bitirilir. Acaba bu yaşam da bir hikaye ve Tanrının yolladığı kutsal kitaplar sürekli bozulduğu için aslında oyun bir türlü başlamıyor ve elimizde nasıl ilerleyeceğimizi bize bildiren rehber olmadığı için doğal olarak yaşam oyununun da sonu bir türlü gelmiyor mu ? Eğer böyleyse Tanrı, yaşam üzerindeki kontrolünü kaybetmiştir. Çünkü hakimiyet kuramadığın hiçbir şey artık sana ait değildir. Durum buysa eğer, bizler artık koca birer boşluktayız.

Büyük Bir Bilinmezlik

Çok fazla kurcalamak istemiyoruz artık, gerçekten sonsuz bir boşluk yaşamı sorgulamak. Sonuç olarak, kimsenin kesin bir yargıya varamadığı büyük bir bilinmezlik içerisinde yuvarlanıp gidiyoruz. Ne kadar çok sorgularsak o kadar çok soru işareti üretiyoruz. Bu soru işaretlerinin derinliklerinde boğuluyoruz.

One thought on “Yaşam Simülasyon Olabilir mi ?

  1. bilmiyorum bilmiyorum bilmiyorum bilmiyorum.. sadece bunu yazmışsın özetle yazının özeti, yaşam bir simülasyon mu değil, yazının özeti bir bok bilmiyorumdur.. başlıgı bu sekilde güncelleyinzi.. teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.