Simpsonlar Kehanetleri Gerçek mi ?

Eski zamanlarda kahinlere yüklenen geleceğe yönelik kehanetler, son zamanlarda ise Simpsonlar’ın üzerine yük olmuş durumda. Gerçek hayatta yaşanan çoğu olaylar Simpsonlar’da daha önceden tahmin edilmiş gibi gösteriliyor. Peki her olay sonrası önümüze getirilen Simpsonlar Kehanetleri gerçek mi?

Simpsonlar’ın neredeyse herkes tarafından gerçeği araştırılmadan inanılan, sazan avı bir çok sahte kehanetleri bulunuyor.

Beyrut Patlaması Sahnesi

simpsonbeyrut
Simpsonlar Beyrut Patlaması

Sosyal medya ve haberlerde Beyrut’taki patlamadan sonra Simpsonlar’ın bu patlamayı da önceden bildiğine dair bildirimler vardı, ancak gerçek böyle değildi. Bu görüntüler montajdan başka bir şey değil. Homer, bir dükkandan patlayıcı alıyor. Homer’in patlayıcı aldığı sahne 1996 yılında yayınlanan bir bölüme ait. Mantar bulutuna benzeyen ve Beyrut Patlaması ile ilişkilendirilen patlama bölümü ise 2004 yılında yayınlanan bölüme ait. Evde patlayıcının fitilini yaktığında ne yapacağını bilemiyor. Patlayıcıyı ilk olarak buzdolabına, oradan çıkarıp en sonunda patlayıcıyı bulaşık makinesinin içine atıyor, sonucunda evde küçük bir patlama oluyor. Patlama sadece evin su tesisatına zarar veriyor. Büyük sosyal medya hesaplarının ve TV kanallarının bile bu sazan avına düşmeleri gerçekten sorgulamanın ne kadar önemli bir şey olduğunu gözler önüne seriyor.

Donald Trump’ın Başkan Olması

trumpsimpson
Simpsonlar Donald Trump

İddiaya göre 2000 yılında yayınlanan bir Simpsonlar bölümünde Donald Trump’ın başkan olacağına dair öngörüler vardı. Gerçek ise böyle değildi. Bu görsel 7 Temmuz 2015 tarihine ait. Trump bu tarihten önce adaylığını açıklamıştı.

Notre Dame Yangını

simpsonnotredame
Simpson Notre Dame Yangını

Simpsonlar’ın bir bölümünde Notre Dame Yangını’nın daha önceden öngörüldüğünden bahsedilmiş, oysa ki bu görüntüler sadece montajdan ibaret. Gerçeği ise aşağıda.

simpsonnotredame
Notre Dame

Kobe Bryant’ın Ölümü

simpsonkobebryant
Simpsonlar Kobe Bryant

Kobe Bryant’ın hayatını kaybetmesinin ardından Simpsonlar tekrar gündeme geldi, nedeni ise Kobe Bryant’ın ölümünü önceden tahmin etmiş olduklarına dair iddialardı. Oysa ki bu bir sazan avıydı, gerçek dışıydı. Bu kare Simpsonlar’dan değil, Legends of Chamberlain Heights’den bir kare.

Greta Thunberg ve Donald Trump karşılaşması

gretathunbergsimpson
Simpson Greta Thunberg

Yine bir iddiaya göre Simpsonlar, Donald Trump ile Greta Thunberg’in karşılaşmasını önceden tahmin ettiler, oysa ki bu görüntü sonradan eklenme bir görüntü.

George Floyd’un Ölümü

simpsongeorgefloyd
Simpsonlar George Floyd

George Floyd isimli siyahinin polis tarafından öldürülmesi, ABD’de bir çok protesto gösterine neden olmuştu. Tabii ki bu olay yine geyiğe vuruldu ve Simpsonlar’da George Floyd’un ABD polisi tarafından öldürülmesinin önceden tahmin edildiği iddia edildi. Gerçek ise, Simpsonlar’ın hiçbir bölümünde böyle bir görüntü yok. Muhtemelen bu görsel, toplumsal duyarlılığı yüksek veya şaka amacı taşıyan birisi tarafından çizilmiş.

Simpsonlar’ın şimdiye kadar doğru tahmin ettikleri de var elbette, bunu ise şöyle açıklayabiliriz. Bir falcıya gidip falınıza baktırdığınızda size onlarca tahmin söyler ve elbet bir tanesi tutar. Siz ise bu tahmin tuttuğunda çok şaşırırsınız ama on tanesinden birisi tutup diğer dokuzunun tutmadığı aklınıza gelmez. Falcılığın altın kuralıdır, ne kadar çok sallarsan o kadar çok tutma ihtimali artar. Simpsonlar’da da falcılığın bu altın kuralı geçerlidir. O kadar öngörülerin içinde elbette bir kaçı gerçekleşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.