Okuyanları Delirten Büyü Kitabı Necronomicon

Adından sürekli bahsedilen ve okuyanları delirttiği, intihara sürüklediği ve büyü kitabı olduğu iddia edilen “Necronomicon” hakkında bir takım araştırmalar yapmak istedik. Baştan belirmek isteriz ki “Necronomicon” ile alakalı her şey tamamen bir muammadır. Var olduğu iddia edilen Necronomicon isimli kitap hakkında hiçbir kesinlik yoktur.

Necronomicon’a ilk olarak Howard Philips Lovecraft’ın The Hound (1924) isimli hikayesinde yer veriliyor. Bu sebepledir ki bu kitaba Lovecraft’ın uydurması olarak bakanlar da var. Kimilerine göre bu kitap gerçeğin ta kendisi. Bu bahse konu kitap hakkında gerek Türkçe gerekse yabancı dillerde yazılmış kaynaklarda çok sayıda araştırma yaptık. Toparladıklarımızı bu yazıda sizlere aktaracağız.

Büyü Kitabını Kim Yazdı ?

Necronomicon’un, 8.Yüzyıl’da Abdul Alhazred isimli Şamlı bir Arap tarafından yazıldığı söyleniyor. Abdul Alhazred, çok gezen, çok okuyan birisiymiş ve bu öğrendiklerini çevresindekilerle paylaşırmış. Abdul Alhazred, eski zamanlarda çöllerde yıllarca bir arayış içinde olmuş ve sonunda bazı günlüklere ulaşmış. Bu günlüklerdeki bilgileri “Al Azif” isimli kitapta toplamış. Ancak Abdul Alhazred, bu bilgileri fazla kaldıramamış ve sonucunda delirerek ölmüş. Bu sebepledir ki bu kitaba insanları delirten kitap da deniliyor. Ölümü ise rivayete göre, bir gün manava giderken herkesin gözü önünde karanlık güçler tarafından parçalanarak olmuş.

Necronomicon’da Neler Yazıyor ?

necronomicon
Necronomicon Büyü Kitabı

Söylenilenlere göre bu kitapta büyülere ait formüller, doğa üstü varlıklarla nasıl iletişime geçileceği var. İnsanların yeryüzüne gelmeden önce yaşanmış “Azotroth” adı verilen dönem, ölülerle nasıl iletişime geçileceği yazıyor. Şu var ki: Bu deneyimleri yaşayan hiçbir kişi sağlıklı kalmamış, ya ölmüş, ya delirmiş, ya da ölene kadar ağzını bıçak açmamış. Özel işaretler ve semboller kullanılarak eskilere dair her şeyle iletişim kurulabilir ve kozmik bilgiler elde edilebilir. Ancak bunu yapmak sakıncalıdır. Çünkü insanlar taşıyabilecekleri bilgiyi edinmelidirler. Fazlası zararlıdır ve istenmeyen olayların gelişmesi söz konusudur. Yine bu kitapta, Tevrat’taki yaratılış bölümüyle mitolojinin benzerliklerinin olduğu ve Tevrat’ın bunları gizlediği ve bu kutsal kitabın şimdiye kadar yapılmış çevirilerinin doğru olmadığı belirtiliyor. Necronomicon’da simya ile nasıl altın yapılacağının tarifi bile varmış.

Necronomicon Hakkında Farklı İddialar

buyukitabi
Necronomicon Büyü Kitabı

1487 tarihli Latince yazılmış Dominikan rahip Wormius imzalı bir belgede, engizisyonun ölümcül ismi kara papaz Torquenmada’nın İspanyol Yahudilerine zulmederken Necronomicon’a bir şekilde ulaştığı ve İtalyanca’ya çevirttiği belirtilir. Wormius’a göre kitap çok tehlikeli ve okuyanlarda derin etki bırakıyor. Kitabın bir bölümünde, Tevrat’ın Yaradılış Bölümü’ndeki şifreli bölümlerin açıklamalarının bulunduğu ve bunları anlamanın sonucunda insanların delireceği belirtiliyor. Wormius, kitabın bir kopyasını Spanheim Başrahibi Johann Trithein’a göndermiş.


Wormius kitap hakkında şöyle diyor: “Çeviriyi yaktım, Tanrı’ya küfürdü, gerçekler apaçık ortaya çıkıyordu. İnsanlar buna hazır değiller, daha çok zaman gerekiyor.” Farklı iddialarda ise kitabın yakılmadığı, Vatikan’a yollandığı belirtiliyor. Yine söylenilenlere göre 1586’da Wormius’a ait kopya Prag’da ortaya çıkmış. İngiliz büyücü Dr. John Dee ve asistanı Edward Kelly Necronomicon’u ele geçirmişler. İddialara göre Dr. John Dee ve asistanı Edward Kelly “Necronomancy” denilen ölüleri kaldırma ayinlerine Necronomicon’u ele geçirdiklerinde başladılar. Bir şey daha vardı ki çok enteresan : Kitapta simya yoluyla altın yapmanın tarifi yazıyordu. Dr.Dee, Necronomicon’u İngilizce diline çevirmiş ve Manchester’daki Christ’s College’a bırakmış. Kitabın şu anda British Museum’da Necronomicon’un bir kopyasının bulunduğu söyleniliyor.

Necronomicon Kitabı Nerede ?

Necronomicon adı verilen kitabın aslının nerede olduğuna dair bir kesinlik olmaması bir yana böyle bir kitabın gerçekten bulunduğuna dair bir kesinlik bile yok. Necronomicon’un kopyasının İngiltere’de British Museum’da bulunduğuna dair iddialar var. Necronomicon’un 7 cilt ve 900’ün üzerinde sayfaya sahip olduğu belirtiliyor.

Adolf Hitler’in Necronomicon’un Bazı Bölümlerini Ele Geçirdiği Söylenir. Söylenilenlere göre Adolf Hitler, Necronomicon’un bir kısmını ele geçirmiş. Fakat bu bilgileri kullanmayı becerememiş.

Nostradamus’un İlham kaynağı Necronomicon Muydu?

Ünlü kahin Nostradamus’un yaptığı kehanetlerde bu kitaptan esinlendiği söyleniyor. Nostradamus’un “Yüzlükler” eserinin ilk iki dörtlüğünde belirttiği ilham kaynağının “Necronomicon” olduğunu iddia edenler bulunuyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir