Evlilikler Neden Azalıyor ?

Aile kurumu günümüzde ağır bir sallantı içerisinde. Evlilik sayıları günden güne azalırken, boşanmalar hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bende ülkemizi yakından ilgilendiren “Günümüzde evlilikler neden azalıyor?” sorusu üzerine bu konuya kayıtsız kalmamaya karar verdik.

Yeni Dünya Düzeni Kadına Farklı Roller Yüklüyor

Önceki zamanlarda, kadınların toplumda annelik, yemek yapmak, temizlik yapmak gibi görevleri vardı. Günümüzde ise bazı düşüncelerin ve akımların (Feminizm, cinsiyetçilik karşıtlığı vb.) sonucu olarak kadınlar farklı roller elde etmeye başladılar. Bu yeni roller, evliliklerin azalmasının nedenlerinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Evliliklerin azalmasının çok farklı nedenleri var ancak, yazımızın devamında sıralayacağımız alt başlıklar, bu nedenlerin çok büyük bir kısmını oluşturuyor.

Lüx Yaşam İsteği

Sosyal mecraların günümüzün her anında bizimle olmasından ötürü insanlar artık farklı yaşamları, lüx içinde yaşayan insanları kendilerine örnek alıyor. Bu sebepledir ki evlilik yapmak, çocuk doğurmak, ev geçindirmek gibi kavramlar günümüzde çoğu insanın öncelikleri arasında yer almıyor.

Güvensizlik ve Samimiyetsizlik

Günümüzdeki en büyük toplumsal sorunlardan olan bu iki kavram, “Evlilikler neden azalıyor?” sorusunun nedenleri arasında da kendilerine yer edinmiş durumdalar. Birçok birey, flört ettiği kişiye güven duymamakta, samimiyetine inanmamaktadır. Bu durumda ilişkilerin temelinin zayıf atılmasına ve en ufak sallantıda ilişkilerin yıkılmasına sebep olmaktadır.

Kadın Cinayetleri

Hemen hemen her gün bir kadının, kocası veya sevgilisi tarafından vahşice katledildiğine dair haberler özellikle kadınların ilişkilerden uzak durmalarına neden olabiliyor. Unutmayın ki kadına şiddet de evlilik oranlarının azalmasının nedenleri arasındadır. Bu başlığı yakından ilgilendiren kadınlara ilişki tavsiyeleri yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz

Boşanmaların Artması

Çok örneği vardır ki birbirlerine deliler gibi aşık iki insan evlendikten sonra çok kısa süre içinde kanlı bıçaklı olup boşanıyorlar. Bu boşanma kansız, kavgasız gerçekleşiyorsa iki insan medeni bile sayılabiliyor bu topraklarda. Temeli sağlam atılmayan ilişkilerde maalesef bu sonuç çoğu zaman kaçınılmaz olabiliyor.

Tahammülsüzlük ve Zora Gelememek

Evlilik, sorumluluk gerektirir. Bekar hayatın verdiği hafifliğe alışan insanlar bu konfor ortamlarından uzaklaşmayı kolay kolay istemezler. Yine farklı şekilde, insanlar günümüzde daha tahammülsüz duruma gelmiş bulunmaktadırlar ve birisi için çabalamayı boş ve gereksiz bir uğraş görmektedirler.

Ekonomik Sıkıntılar

Bizce evlilik oranlarının azalmasının en büyük sebebini bu neden oluşturuyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar da evliliklerin neden azaldığı sorusuna bir cevap niteliği taşıyor. Yaşam pahalılığı insanların evlilikten korkmalarına ve uzaklaşmalarına neden oluyor.

Kendini Gerçekleştirmek

Popüler anlayışın insanlara dayattığı bir kavramda “kendini gerçekleştirmek”tir. Kadın-erkek fark etmez, herkes yüksek kademelerde yönetici, söz sahibi birisi olmak istiyor ve kendilerini bu hedefe ulaştıracak planlar yapıyorlar. Bu süreçte aile kurma düşüncesi bu bireylerin öncelikli hedefleri arasında yer almıyor.

Aynı İnsandan Bir süre Sonra Bıkmak

Bazı insanlar, bir kişiyle hayat boyu aynı evde yaşamanın oldukça sıkıcı ve gereksiz olduğu kanısındalar.

Yüksek Ego

Çevrenizde yüksek egolu insanlara sıkça rastlarsınız. Yüksek egoya sahip insanlar diğer insanlardan kendilerini her zaman yüksek görürler. Bu durum, yüksek egoya sahip insanların evlilik konusunda hiç kimsenin kendi karakteristik özellikleri kadar ileri karakteristik özelliklere sahip olmadığını savunmalarına ve doğal olarak da kendilerine uygun bir eş adayı olmadığına inanmalarına sebep olur.

Zaman ne gösterir elbette bilemeyiz ancak, evlilikler giderek azalmaya ve evliliğin, insanların öncelikli planı olmaktan çıkması devam edecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.