Koronavirüs Aşıları Hakkında Akılalmaz İddialar

İnsanlık bir yılı aşkın süredir Koronavirüs Salgını ile mücadele veriyor. Bu süreçte birçok insan hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. İnsanların bu süreçte ruh sağlıkları da epeyce olumsuz yönde etkilenmiş durumda.

Koronavirüs ilk ortaya çıktığında tıp dünyası ve devletler bu salgına karşı hazırlıksız yakalandılar. Çin’den gelen korkutucu salgın görüntüleri Dünya’yı oldukça tereddüt içerisinde bıraktı.

Salgın Başlarındaki Kadar Çaresiz Değiliz

İlk zamanlardaki çaresizlik süreci geride kaldı, tedavi prosedürleri de oturmuş durumda, artık öncesi kadar çaresiz değiliz. Çinli Sinovac Şirketi’nin Coronavac isimli aşısı bir ayı aşkın süredir öncelikli sağlık personelleri olmak üzere ülkemizde uygulanmaya başladı ve çoğu çekinceler de geride kaldı. Tabii halen Koronavirüs aşıları hakkında komplo teorisyenleri tarafından birçok iddia ortaya atılıyor. Kimi “Koronavirüs aşısında çip var” diyor, kimi “Koronavirüs aşısı kısır yapıyor” diyor. Kimileri ise “Koronavirüs bir RNA virüsü, mutasyon geçirir, aşı işe yaramaz amaç farklı” gibisinden iddialar ortaya atıyor. İnanın, bu iddiaların hiçbir elle tutulur tarafı bulunmamakta, tamamen bir saçmalıklar silsilesinden ibaret, nedenlerini birazdan açıklayacağız.

Pfizer ile Ortaklaşa Aşı Geliştiren Biontech Şirketi’nin Kurucu Ortakları Olan İki Türk: Uğur Şahin ve Özlem Türeci

ugursahinozlemtureci
Özlem Türeci ve uğur Şahin

Pfizer ve Biontech ortaklığında geliştirilen Koronavirüs aşısının yüzde doksanın üzerinde açıklanan koruyuculuk oranı tüm Dünya’yı sevince boğdu ve bilimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu. Bizler içinse aşının başarısı kadar önemli olan başka bir husus daha vardı: Aşıyı geliştiren şirketin başındaki isimlerin evli iki Türk olmaları. Bu sebepledir ki aşı haberine sevinirken bir yandan da içimizden “keşke”ler geçmedi de değil. Bu başarı neden Türkiye’de gerçekleştirilmedi diye düşünmedik değil, bu sorunun cevabına ulaşmamız da çok fazla zamanımızı almadı.

Türkiye Neden Ağırlıklı Olarak Pfizer&Biontech Aşısını Almıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalara göre Pfizer&Biontech şirketleriyle aşı tedariği konusunda görüşüldü ancak bazı olumsuzluklar oldu. Sanırım yüksek miktarda aşının Türkiye’ye gelmesi epeyce uzun bir süreye işaret ediyordu, çünkü büyük devletler çoktan pastadan paylarını almışlardı ve ön sıralara geçmişlerdi. Bu sebepledir ki farklı kaynaklara yönelmeye başladık. Şu an ülkemizde Sinovac Şirketi’nin geliştirdiği Coronavac isimli aşı uygulanıyor ve yapılan açıklamalarda uygulanan aşının yeterli düzeyde koruyuculuk sağladığı belirtildi. Coronavac isimli aşının alınmasının diğer bir nedeni ise bu aşının klasik bilinen yollarla üretilmiş olması. Pfizer ise yeni bir yöntem olan mRNA ile ilk defa uygulanıyor, biraz da bu yönde çekinceler oluşmuş olabilir. Şunu da açıkca belirtmek gerekir ki, mRNA yöntemi ile oluşturulan aşılar güvensizdir diye bir durum söz konusu değil.

Çinli Sinovac Şirketi’nin Aşısı Coronavac

Çinli Sinovac Şirketi, Coronavac’ın üçüncü faz sonuçlarını açıkladı. Koronavirüs’e karşı tüm vakalar için etkinlik oranı %50.65, tıbbi tedavi gerektiren hastalıklara karşı %83.70, ağır vakalarda ise %100 olarak açıklandı. Coronavac aşısı ülkemizde ilk olarak sağlık çalışanlarında uygulanmaya başladı ve önemli bir yan etki belirtilmedi. Aşılama risk seviyelerindeki öncelikli gruplara uygulanmaya devam ediyor.

Yazımızın başındaki Koronavirüs aşıları hakkındaki saçmalık silsileleri iddialara artık değinme zamanı geldi.

Bill Gates Koronavirüs Aşılarına Çip Koydurttu

Her gün zaten marketlerden bu küresel şirketlerin ürünlerini alıp kullanıyoruz. Bize çip takma amaçları var ise neden bunu aşı ile yapsınlar ? Onların içeceklerini içiyoruz, onların yiyeceklerini yiyoruz, onların iğnelerini oluyoruz, onların ilaçlarını kullanıyoruz. Farz edelim ki aşının içinde görünmeyen çip var ve vücudumuza yerleştirip bizi kontrol altına alacaklar. Kusura bakmayın ama virüs üretip, aynı zamanda bu virüse karşı yaptıkları aşıların içine gözle görülemeyecek kadar küçük çip yerleştirip bizi kontrol altına alacak derecede bir üstün akla karşı zaten şansımız kalmıyor. Kendimizi serin sulara bırakmaktan başka çaremiz yok.

Koronavirüs Aşısı Kısır Yapıyor

Her aşı muhabbeti çıktığında klasik sözlerden birisi oluyor bu cümle. Bu zamana kadar biz olsun anne-babalarımız olsun birçok aşı olduk yaşantımızda. Peki bu insanlar nasıl çocuk sahibi olabildiler ?

Koronavirüs RNA virüsüdür: Mutasyon Geçirir, Aşı Etkili Olmaz

Koronavirüs, bilim insanlarının belirttiğine göre bir RNA virüsü ve yine belirtildiğine göre şu ana kadar bir çok mutasyon da geçirdi, neyse ki aşıyı etkisiz kılacak bir mutasyon gelişimi olmadığını belirtiyor uzmanlar. Aşılar, yapılan açıklamalara göre en son gündemimizde geniş yer kaplayan  yeni Koronavirüs mutasyonları üzerinde de etkili. Sonuç olarak, şu an telaş edilecek bir durum söz konusu değil.

Koronavirüs aşıları hakkındaki akıl almaz iddiaların dayanak noktaları kolaylıkla çürütülebiliyor, tıp dünyası bu aşılara karşı tamamen olumlu fikir içerisinde. Eğer halen ikna olmadıysanız kendi içinizde yarattığınız hayal dünyasına çevrenizdeki insanları da alet etmeye çalışmayın lütfen. Çevrenizdeki bir kişi bile sizin düşüncelerinizden etkilenip korunma yöntemleri uygulamadığı takdirde Koronavirüs nedeniyle olumsuzluklar yaşaması, içinizde vicdan mahkemesi kurmanıza sebep olabilir.

Bir diğer yazımız olan Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi? konumuza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.