İspanyol Gribi

Yaklaşık bir senedir dünyayı ve doğal olarak da gündemimizi yakından ilgilendiren Koronavirüs salgını, insanlarda daha önceki zamanlarda yaşanmış olan Koronavirüs benzeri salgınları araştırma merağı uyandırdı. Koronavirüs salgını ne ilk ne de son salgın olacak, tıpkı daha önceki zamanlarda yaşanmış olan grip salgınlarının ne ilk ne de son olmadığı gibi. Bu yazımız 1918 ile 1920 yılları arasında yaşanan, iki yıl süren, dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini hasta eden ve elli milyon civarında insanın hayatını kaybetmesine neden olan İspanyol Gribi, diğer adıyla İspanyol Nezlesi üzerine olacak.

Hastalığa Bir Bakterinin Neden Olduğu Düşünülüyordu

İspanyol Gribi’nin yaşandığı zamanlarda uzmanlar bu hastalığa neden olan etkenin bir bakteri olduğunu düşünmektelerdi, çünkü 1918-1920 yıllarında virüs denen şeyden tıp biliminin haberi yoktu. Mikroskopta virüsler görülemiyordu.

Ölümcül Olduğu Grup Gençlerdi

Günümüzde yaşanan Koronavirüs salgınının ağır etkilediği grup genelde 65 yaş üzeri insanlardan oluşuyor. İspanyol Gribi’nde ise tersi bir durum söz konusuydu. Virüs genelde 20 ila 40 yaş arası erkeklerde oldukça ölümcül seyrediyordu. Bunun sebebi gençlerin vücudunun virüse karşı aşırı tepki göstermesiydi. İspanyol Gribi 3 dalga halinde gerçekleşti. En yıkıcı dalga 2. salgın dalgasıydı, 3. dalga artçı oldu.

Birinci Dünya Savaşı ve İspanyol Gribi

ispanyolgribi
İspanyol Gribi

İspanyol Gribi’nin Birinci Dünya Savaşı kaynaklı olduğu ve cephelerden evlerine dönen askerler vasıtasıyla tüm dünyaya yayıldığı düşünülüyordu. Ancak İspanyol Gribi’nin ilk olarak nereden kaynaklandığı hususunda kesinlik bulunmuyor.

İspanyol Gribi ve Kadınlar

İspanyol Gribi’nin en çok genç erkekleri etkilediğinden bahsetmiştik. Bu salgın nedeniyle bir çok erkek hayatını kaybetti. İspanyol Gribi sadece bir sağlık sorunu değil aynı zamanda toplumsal bir sorun haline geldi. Bir çok kadın erkek olmadığı için evlenemedi. Yine İspanyol Gribi, ABD’de kadınların iş hayatına katılımını artırdı ve kadın haklarının gelişmesinin önünü açtı.

İspanyol Gribi Sırasında ve Sonrasında Doğanlar

Yapılan araştırmalara göre, İspanyol Gribi’nin başladığı tarih ve sonrasında doğan insanların daha önceki dönemlerde doğmuş insanlara göre çok daha fazla hastalığa yakalandıkları ortaya çıkmış.

Sosyal Devlet

ispanyolgribi
İspanyol Gribi

İspanyol Gribi, bir çok ülkenin sosyal devlet olma yolunda adımlar atmasını sağladı. Ülkelerde sağlık bakanlıkları kuruldu, ücretsiz sağlık merkezleri açıldı. Devletler, bu salgından iyi bir ders aldılar.

Sosyal Mesafe ve Sokağa Çıkma Yasakları

ispanyolgribi
İspanyol Gribi

Günümüzde de Koronavirüs’e karşı alınabilecek en etkili önlemlerin başında sosyal mesafe ve daha ileri aşama olan sokağa çıkma yasaklamaları bulunuyor. İspanyol Gribi’nde de bu önlemler uygulandı ve çok güzel sonuçlar alındı. 1918 İspanyol Gribi salgınının yaşandığı dönemlerde ABD’de Philadelphia ve St Louis şehirlerinde geçit töreni düzenlenecekti. İki şehir bu konuda farklı davrandılar. Philadephia, geçit törenini gerçekleştirdi, St Louis ise gerçekleştirmedi. Sonucunda Philadelphia’da 10.000’den fazla insan İspanyol Gribi nedeniyle hayatını kaybetti. St Louis’te ise bu sayı 700’lerde kaldı. Bu sonuç, grip salgını sürecinde sosyal mesafe ve sokağa çıkma yasaklarının ne denli önemli olduğunu ortaya koydu. Günümüzde ise bu kuralları uygulamak o zamanlara göre çok daha zor. Çünkü günümüzde nüfus fazla vede insanlar şehirlerde topluluk halinde yaşamaktalar.

İspanyol Gribi’ne Hangi Virüs Neden Oldu ?

Uzun zaman sonra İspanyol Gribi nedeniyle hayatını kaybeden insanların bulunduğu mezarları açan uzmanlar cesetlerden örnekler aldılar ve salgına neden olan virüsün H1N1 (Domuz Gribi) Virüsü’nden çok az farklılığa sahip bir virüs olduğunu ortaya çıkardılar. H1N1 virüsü iki defa küresel salgın meydana getirdi. İlki 1918 İspanyol Gribi, ikincisi ise 2009 yılında yaşanan Domuz Gribi’ydi.

Salgına Neden İspanyol Gribi Adı Verildi ?

İspanya, 1. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalan bir ülkeydi, bu sebeple bu salgına karşı sansür uygulamadılar. Ancak savaşta olan ülkeler İspanyol Gribi’ni gizlemeye çalıştılar.

Hastalığın Belirtileri Nelerdi ?

1.dalgada, hastalığa yakalananların çoğu ateş, öksürük, halsizlik gibi belirti gösterdiler ancak, 2.dalga tam bir faciaya yol açtı. 2.dalgada, ölümlerin çoğunun sebebi bakteriyel pnömoniydi (zatürre). Belirtiler sadece bunlarla sınırlı değildi. Baş dönmesi, kusma, burun kanaması, bulanık görme, işitme veya koku kaybı gibi belirtiler de görülüyordu.

Yazımızı toparlarken tekrar hatırlatmak isteriz ki, Koronavirüs Salgını şimdiye dek ne ilk grip salgını oldu, ne de son grip salgını olacak. İspanyol Gribi’nin yıkıcı etkisi Koronavirüs’ten çok daha fazlaydı. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuza göre buna benzer başka bir yazımız olan Koronavirüs Laboratuvarda mı üretildi ? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz