Almanya Türkiye Fiyat Karşılaştırması

Sürekli irdelenen Almanya Türkiye Fiyat Karşılaştırması ülkemizin son yıllarda en popüler tartışma konularından birisi haline geldi. Biz de bu yazımızın konusu olarak bu tartışma konusunu odak noktamıza aldık. Bu konu altında Türkiye ve Almanya’nın asgari ücret, market fiyatları, araba fiyatları ve telefon fiyatları yönünden karşılaştırmasını yapacağız.

Türkiye’de Asgari Ücret

Türkiye’de asgari ücret 2020 yılı için brüt 2943 TL, net ele geçen ise 2324 TL’dir.

Almanya’da Asgari Ücret

Almanya’da asgari ücret Türkiye’deki gibi aylık değil, saatlik hesaplanıyor. Almanya’da 2020 yılı için belirlenen saatlik asgari ücret brüt 9,35 Euro’dur. Ele geçen net miktar ise 6,90 Euro ile 7,50 Euro arasındadır. Günlük çalışma süresinin 8 saat olduğunu varsayarsak güne vurduğumuzda 74,80 Euro rakamı elde ediyoruz. Günlük ele geçen net miktar ise 55-60 Euro oluyor. Bu yazıyı yazdığımız anda TL’ye çevirecek olursak (10/10/2020 tarihi itibariyle 1 EURO=9,30 TL) 60×9,30=558 TL ediyor. Bu miktar, Almanya’da çalışan en düşük maaşlı kişinin günlük TL bazında kazandığı miktar. Bu rakamlardan sonra aylık elinize ortalama 1250-1300 Euro net geçiyor.

İki ülkenin de asgari ücretini öğrendiğimize göre artık ürünlerin karşılaştırmasına geçelim. Baştan söylemek istiyoruz, Almanya’dan örnek verecek olacağımız ürünün fiyatını 9,30 ile çarparsanız şimdiden yanlış yaparsınız. Çünkü orada Euro kazanılıyor, Euro harcanılıyor. Bizim belirleyeceğimiz ise, ürünün fiyatını o ülkenin asgari ücretine oranlamak olacak.

Türkiye-Almanya Market Fiyatları

Almanya’da temel yiyecek ve içeceklerin fiyatları yüksek değil. Almanya’da 1 litre sütün fiyatı ortalama 0,71 Euro. Yine 1 kilogram muzun fiyatı 1,58 Euro. 1 kilogram bifteğin fiyatı ise 11,65 Euro. Yazımızın başında Almanya’da asgari ücretin net ele geçen miktarının ortalama 1300 Euro olduğu çıkarımını yapmıştık. 1300 Euro asgari ücret alan bir kişi maaşının %0,05’i ile 1 litre süt, %0,12’si ile 1 kilogram muz, %0,89’u ile 1 kilogram biftek alabiliyor.

Türkiye’de 1 litre sütün market fiyatı ortalama 5 TL, yerli malı muzun 14 TL, 1 kilogram biftek fiyatı ise 70-80 TL arasında değişim göstermektedir(ortası 75 TL diyelim). Türkiye’de asgari ücret alan bir kişi maaşının %0,21’i ile 1 litre süt, %0,60’ı ile 1 kilo muz, %3,32’si ile bir kilogram biftek alabiliyor.

Almanya ve Türkiye’de asgari ücret alan kişilerin 3 temel ihtiyaç ürünü üzerinden karşılaştırmalarını yaptık, alım gücü olarak Almanya’nın bariz üstünlüğü görülüyor.

Türkiye-Almanya Telefon Fiyatları

Bu başlık altında sadece tek telefon karşılaştırması yapacağız, farklı telefon modelleri de bu oranlamadan farklı olmayacaktır çünkü. Türkiye’de Iphone 7 Plus 32 GB (siyah) telefonunun herkes tarafından bilinen bir web sitesinde bu yazıyı yazıyor olduğumuz andaki fiyatı 5.850 TL’dir. Alman web sitelerinden baktığımıza göre Iphone 7 Plus 32 GB ortalama fiyatı 390 Euro’dur.

Almanya’da asgari ücretli çalışan bir kişi maaşının %30’u ile Iphone 7 Plus 32 GB (siyah) alabiliyor. Yani Almanya’da en düşük maaşla çalışan bir kişi her ay 3 tane Iphone 7 Plus 32 GB (siyah) alabiliyor, üstüne parası da kalıyor.

Türkiye’de ise asgari ücretli bir çalışan bu telefonu tüm maaşıyla dahi alamıyor. Türkiye’de asgari ücret alan bir kişi maaşının 2,51 katı ile bu telefona sahip olabiliyor. Bu da 2,5 ay boyunca çalışıp, parasına hiç dokunmaması şartıyla tabii.

Türkiye-Almanya Otomobil Fiyatları

almanyaotomobil
Golf almanya fiyatı (sayfa Türkçe’ye çevrildi)

Volkswagen Almanya web sitesinden Golf’un başlangıç paketine baktığımızda her şey dahil fiyatının 19,881,00 Euro olduğunu görüyoruz.

turkiyeotomobil
Golf Türkiye fiyatı

Türkiye’de ise Volkwagen Golf’ün başlangıç fiyatı ise Volkswagen’in Türkiye web sitesinde 192,200,000 TL olarak gözümüze çarpıyor.

Almanya’da asgari ücretli bir çalışan maaşının 15,2 katıyla Volkswagen Golf’ün başlangıç paketine sahip olabiliyorken, Türkiye’de asgari ücretli bir çalışan aynı otomobile maaşının 82,7 katıyla sahip olabiliyor. Aradaki fark gerçekten dağlar kadar.

Almanya Türkiye Fiyat Karşılaştırması tartışmalarına objektif bir çerçeveden yaklaştık. Yaptığımız karşılaştırmalarda Almanya’nın gücü tartışmaların gereksiz olduğunu ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz