Simpsonlar Kehanetleri Doğru Mu ?

Kehanet gibi madde üzeri kavramlara pek inanan birisi değilim aslında, bu konuda önceleri Nostradamus ve yakın zamana kadar Baba Vanga ön plana çıkıyordu. Son zamanlarda ise kehanetler artık Simpsonlar’ın üzerine yük olmuş durumda. Gerçek hayatta yaşanan çoğu olaylar Simpsonlar’da daha önceden tahmin edilmiş gibi gösteriliyor, peki Simpsonlar Kehanetleri ne kadar gerçek ? En son ABD Başkanı Donald Trump’ın Koronavirüs’e yakalanması, Simpsonlar’daki ilginç kareyi gündeme getirdi.

Simpsonlar Kehanetleri
Donald Trump

Simpsonlar’ın bir bölümünde şu anki ABD Başkanı Trump olduğu iddia edilen kişi tabutta ölmüş bir şekilde yatıyor. Ardından boşalan koltuğa kadın bir başkan oturuyor. Genel kanıya bu kadın başkan, 2016 yılında Donald Trump ile girdiği başkanlık yarışını kaybeden demokrat aday Hilary Clinton.

Simpsonlar Manipüle Edilen Sahneleri

Simpsonlar’ın artık şans mıdır bilinmez gerçekleşen sahneleri gibi aslında gerçekleşmeyen, öyleymiş gibi görünen sahneleri de var.

Simpsonlar Kehanetleri Beyrut Patlaması Sahnesi

Simpsonlar Kehanetleri
Simpsonlar Beyrut Patlaması

Sosyal medya ve haberlerde Beyrut’taki patlamadan sonra Simpsonlar’ın bu patlamayı da önceden bildiğine dair bildirimler vardı, ancak gerçek böyle değildi. Bu görüntüler montajdan başka bir şey değil. Homer, bir dükkandan patlayıcı alıyor. Homer’in patlayıcı aldığı sahne 1996 yılında yayınlanan bir bölüme ait. Mantar bulutuna benzeyen ve Beyrut Patlaması ile ilişkilendirilen patlama bölümü ise 2004 yılında yayınlanan bölüme ait. Evde patlayıcının fitilini yaktığında ne yapacağını bilemiyor. Patlayıcıyı ilk olarak buzdolabına, oradan çıkarıp en sonunda patlayıcıyı bulaşık makinesinin içine atıyor, sonucunda evde küçük bir patlama oluyor. Patlama sadece evin su tesisatına zarar veriyor. Büyük sosyal medya hesaplarının ve TV kanallarının bile bu sazan avına düşmeleri gerçekten sorgulamanın ne kadar önemli bir şey olduğunu gözler önüne seriyor.

Simpsonlar Kehanetleri Trump’ın Başkan Olması

Simpsonlar Kehanetleri
Trump

İddiaya göre 2000 yılında yayınlanan bir Simpsonlar bölümünde Donald Trump’ın başkan olacağına dair öngörüler vardı. Gerçek ise böyle değildi. Bu görsel 7 Temmuz 2015 tarihine ait. Trump bu tarihten önce adaylığını açıklamıştı.

Simpsonlar Kehanetleri Notre Dame Yangını

Simpsonlar Kehanetleri
notre dame yangını

Simpsonlar’ın bir bölümünde Notre Dame Yangını’nın daha önceden öngörüldüğünden bahsedilmiş, oysa ki bu görüntüler sadece montajdan ibaret. Gerçeği ise aşağıda.

Simpsonlar Kehanetleri
notre dame

Simpsonlar Kehanetleri Kobe Bryant’ın Ölümü

Simpsonlar Kehanetleri
Kobe Bryant

Kobe Bryant’ın hayatını kaybetmesinin ardından Simpsonlar tekrar gündeme geldi, nedeni ise Kobe Bryant’ın ölümünü önceden tahmin etmiş olduklarına dair iddialardı. Oysa ki bu bir sazan avıydı, gerçek dışıydı. Bu kare Simpsonlar’dan değil, Legends of Chamberlain Heights’den bir kare.

Simpsonlar Kehanetleri Greta Thunberg ve Donald Trump karşılaşması

Simpsonlar Kehanetleri
Donald Trump ve Greta Thunberg

Yine bir iddiaya göre Simpsonlar, Donald Trump ile Greta Thunberg’in karşılaşmasını önceden tahmin ettiler, oysa ki bu görüntü sonradan eklenme bir görüntü.

Simpsonlar Kehanetleri George Floyd’un Ölümü

Simpsonlar Kehanetleri
George Floyd

George Floyd isimli siyahinin polis tarafından öldürülmesi, ABD’de bir çok protesto gösterine neden olmuştu. Tabii ki bu olay yine geyiğe vuruldu ve Simpsonlar’da George Floyd’un ABD polisi tarafından öldürülmesinin önceden tahmin edildiği iddia edildi. Gerçek ise, Simpsonlar’ın hiçbir bölümünde böyle bir görüntü yok. Muhtemelen bu görsel, toplumsal duyarlılığı yüksek birisi tarafından çizilmiş.

Sonuç

Simpsonlar’ın şimdiye kadar doğru tahmin ettikleri de var elbette, bunu ise şöyle açıklayabiliriz. Bir falcıya gidip falınıza baktırdığınızda size onlarca tahmin söyler ve elbet bir tanesi tutar. Siz ise bu tahmin tuttuğunda çok şaşırırsınız ama on tanesinden birisi tutup diğer dokuzunun tutmadığı aklınıza gelmez. Falcılığın altın kuralıdır, ne kadar çok sallarsan o kadar iyidir. Simpsonlar’da falcılığın bu altın kuralı geçerlidir. O kadar öngörülerin içinde elbette bir kaçı gerçekleşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz