Sigarayı Nasıl Bıraktım ?

Sigara içenlerin en büyük hayalidir bu başlığı gerçekleştirmek. Sigara kullanıcıları genellikle ergenlik çağında başladıkları sigarayı bir gün bırakacakları inancını taşıyarak kendilerini kandırmaktadırlar. Bu düşünce, sigara içenlerin kendilerini psikolojik olarak rahatlatmalarından başka bir şey değildir.

Şu an 28 yaşımdayım. 26 yaşımda evlendim. Evlilik dönemine kadar aktif bir sigara içiciliğim bulunmamaktaydı. Balayına tatile gittiğimiz otelde sigarayla biraz yakınlaşmam oldu, artık evlilik döneminde yaşadığım streslerden dolayı mı bilemiyorum, böyle bir davranışa yöneldim. Evlenenler bilir, evliliğe adım atma dönemleri çok stresli olur, sırat köprüsünü geçmek daha kolaydır belki de evliliğe adım atma dönemlerinden…

Sigarayla Asla Yakınlık Kurmadım

Her ne kadar balayında sigara içmeye başladıysam da bundan zevk almamıştım. Ağzım ve kıyafetlerim kötü kokmaya başlamıştı, dahası en büyük zevklerimden biri olan yemeklerden de sigaranın ağızda bıraktığı kötü etki nedeniyle tat alamamaya başlamıştım. Nedense sebebini bilmediğim bir şekilde akşamları balayı için gittiğimiz otelde eşim ile deniz kenarında masada otururken genelde bira içerdim. Biranın yanında da bir sigara yakardım, maksat, adet yerini bulsundu. Hiç bir zaman sigara ile yakınlık kurmadım. Bu, benim büyük bir zaferimdi. O zamanlar sigaraya ulaştığımda bir oturuşumda o paketin tamamını içerdim bir gecede. Yanımda sigara bulunmadığı zamanlarda ise canım sigara isteyip de gidip sigara almışlığım da olmamıştır. Yani varsa içerdim, yoksa umrumda bile değildi. Hayatım boyunca sadece evlilik sonrası dönemimde yaklaşık 4-5 ay süresince sigara içtim. Yani “sigarayı nasıl bıraktım ?” sorusunun cevabı aslında sigaraya hiç başlamadığıma kendimi inandırmamdı. Şu an bir seneyi geçti sigara içmeyeli, aramıyorum bile. Etrafımdaki birisinin içtiği sigaranın dumanının kokusu burnuma gelse bile içimde bir istek uyanmıyor, her şey irade meselesi.

Sigara Kullanıcısı Yakıştırmasında Belirli Kıstas Var Mıdır ?

Sigara kullanıcısı kategorisine girmek için ne kadar süredir ve günde kaç adet sigara içilmesi gerekir ? Bu kıstas neye göre belirlenir ? Yani bir aydır günde beş adet sigara içen kişiye sigara içicisi yakıştırması yapılamayıp, beş senedir günde bir paket sigara içen kişiye mi sigara kullanıcısı yakıştırması yapılabilir ? Bence hiç bir kıstası yok bu yakıştırmanın. Bir insan, kendisine sigara kullanıcısıyım yakıştırması yaptığında bu mücadeleye 3-0 geride başlamış olur. Sigarayı aslında bırakmak istiyorum ama yirmi yıldır içiyorum, artık bu böyle gider diyerek hayıflanırsa o insan bilin ki sigarayı bırakmaya niyeti yok demektir. Sigarayı bırakamıyorum diye bir şey yoktur, sabırsızlık ve isteksizlik vardır.

Her Şey Sizin Özverinize Bağlı

sigarayinasilbiraktim
Sigara nasıl bırakılır?

Bu yazıyı okuyorsanız, büyük ihtimalle sigarayı bırakmak istiyorsunuz ve arayış içerisindesiniz. Her şey sizin isteğinize, özverinize bağlı. Sigara bağımlılığı diye bir şey olamaz, tek gerçek sizin gerçekten bu işi kafanızda bitirmeniz ve kararlılığınız. Ayrıca, gerek televizyonda, gerekse sosyal medyada sigarayı bıraktırıcı kremler, içecekler, otlar vb. şeyler alıp kendinizi maddi zarara uğratmayın. Ayrıca bu maddelerin sağlığınıza zararlı olması da yüksek bir ihtimaldir. Bunların hepsi dolandırıcılıktan başka bir şey değil. Umarız bir gün sizler de “sigarayı nasıl bıraktım ?” sorusunun güzel bir cevabına sahip olursunuz. Bol sigarasız günler dileğiyle, yaşasın temiz hava sahası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz