Dünya Gelecekte Nasıl Olacak ?

Elektronik sistemler günlük yaşantımızdaki yerini her geçen saniye artırmaktadır.Önceleri masalarda duran bilgisayarlar, kocaman telsizi olan telefonlar artık ufalıp cebimize girmiştir.Elbetteki teknoloji alanındaki bu gelişmelerin günlük yaşantımıza yansıması da kaçınılmaz olmuştur.

Teknolojinin gelişmesine paralel hayatımızda ne gibi değişiklikler olduğunu ve olacağını çok farklı başlıklar altında inceleyebiliriz lakin ben bu yazımda sadece güvenlik bakımından ele alacağım.Şüphe götürmez bir gerçektir ki insanlar güven içinde yaşamaya yönelik isteklerini artık daha güçlü bir şekilde duyurmakta ve davranışlarına yansıtmaktadırlar.

Bu savımızı bir kaç örnekle destekleyebiliriz:

  • Araba almadan önce, almaya niyetlenilen arabanın çarpışma testlerinden kaç yıldız aldığına bakmak
  • Yaşadığı konutun çevresini yirmi dört saat kayıt yapan kameralarla kayıt altına almak

Şuan bile Dünya’nın her yerinde hırsızlık, cinayet, gasp, dolandırıcılık gibi farklı türde suçlar işlenmektedir. Bu saydığım ve saymadığım bir çok suçlara karşı devletler, güvenlik alanında çok yüksek miktarda yatırımlar yaparak önlemler almaya çalışmaktadır. Gerek personel temini, gerek araç-gereç temini konusunda devletlerin kasalarından çok yüksek miktarlarda meblağlar çıkmaktadır.

Bulunduğumuz zaman diliminde teknolojinin gelişimine paralel olarak bir suçun fail veya faillerinin ortaya çıkarılma oranları geçmiş zamanlara göre artış göstermiştir. Peki ileride ne gibi teknolojiler hayatımıza girecek ve güvenlik alanında bize ne gibi katkılar yapacak ? Bu konuda çok farklı tahminlerim bulunmakta ve bu teknolojilerin kullanım amaçlarına göre bize iyi veya kötü katkılar yapabileceğine inanmaktayım:

Her Mahallede, Caddede, Sokakta Bulunan Gelişmiş Yüz Tanıma Sistemleri

Gelecek zaman içerisinde her devletin mahallelerinin, caddelerinin, sokak aralarının bu gelişmiş yüz tanıma sistemleri ile çepeçevre sarılacağını düşünmekteyim. Bir bebek doğduğu anda ona bir dünya kimlik numarası verilecek ancak yüz tanıma sistemine bu bebek eklenmeyecek. Belirli bir yaşa geldiğinde Küresel Güvenlik Ajansı’ndan kendisine gelen resmi bildirim ile Küresel Güvenlik Ajansı’nın bölgedeki temsilciliğine giderek kendisini yüz tanıma sistemine tanıtacak ve bundan sonra dışarıya adımını attığı anda yüz tanıma sistemleri tarafından sürekli takip edilecek. Kişinin yüzü sürekli bu sistemler tarafından otomatik olarak tanınacak ve yüzüne ait Dünya Kimlik Numarası ile birlikte hangi gün nerede görüldüğünün bilgileri fotoğraf ve video ile birlikte bilgi toplama sistemine girilecek. Bu sistemi kullanacak olanlar istedikleri takdirde veri havuzundan bu kişinin kendisine verilmiş Dünya Kimlik Numarası ile sorgulama yaparak hangi gün nerede görülmüş, neler yapmış bir anda ekranlarında sorguladıkları kişinin bilgi dökümünü görecekler. Kişiler yaklaşık iki veya üç senede bir Küresel Güvenlik Ajansı’nın yaşadıkları bölgedeki temsilciliklerine gidip kendilerine ait yüz tanıma bilgilerini güncelleyecekler.

Uydu Kameralar

Bir önceki belirtmiş olduğum maddede yüz tanıma sistemlerinin yirmi dört saat takip edemeyeceği karanlık bölgeler olacaktır. Örneğin şehirler arası yolların ıssız bölgeler. Uydu kameralar ise bu karanlık noktalar için devreye girecek. Yörüngeye yerleştirilmiş, yüksek yakınlaştırma yeteneğine sahip binlerce uydu kamera, gezegenimizi çepeçevre saracak ve her saniye Dünya’yı kayıt altında tutacak. Bu uydu kameralar, telefonlarımızın ekranındaki yazıları bile okuyabilecek netlikte yakınlaştırma kabiliyetine sahip olacaklar. Her koordinat aralığının numaralandırılmış bir uydu kamerası olacak. İhtiyaç duyulan anda resmi kurumlardan gelen talepler üzerine uydu kameralardan görüntü kaydı alınabilecek.

Suça Yatkın İnsanların Kontrol Altında Tutulması

Bilim insanları, suç işlemeye yatkın kişilerin genetik özellikleri ile ilgili uzun süredir çalışmalar yapmaktalar. Bazı Tıp dergilerinde bu tür kişilerde XYY kromozom anomalisine rastlanma sıklığının, normalden 12 kat fazla olduğuna dair açıklamalar bulunmaktadır.

İnsanın saç renginin, göz renginin ve diğer farklılıklarının nedeni olan genetik, insanda suça meyilli olmanın da nedenleri arasında sayılacak mıdır ? Bu düşünceyi savunanlar, belirli kişilere testler yapılarak XYY kromozom anomalisine fazladan rastlanılanların önceden ıslah edilmeleri takdirde suç oranlarının düşürülebileceğine yönelik inançlar taşımaktadırlar.Eğer böyleyse bu durum hukuk sistemine nasıl yansıyacaktır? Suç işleyen bir insanın üzerinde yapılan testlerde XYY kromozom anomalisine fazla sayıda rastlanıldığı takdirde bu insan cezai ehliyetten muaf mı tutulacaktır, cezasında indirim mi yapılacaktır?

Değerli okuyucular, görüldüğü üzere gelecekteki yeni Dünya düzeninde güvenlik ile ilgili olan kısımlarda bu tür uygulamalara yer verilmesi yüksek olasılıktır. Kişisel tahminim, ileriki dönemlerde Dünyamız daha güvenli olacak lakin bu sefer gizlilik ve özel hayat ile ilgili problemler daha da artacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz