Nasıl Birikim Yapabiliriz ?

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar sebebiyle günümüzde neredeyse herkesin cevabını aradığı “Nasıl Birikim Yapabilirim?” sorusuna ithafen bir yazı kaleme almak istedim.

Maalesef yüksek enflasyon nedeniyle iğneden ipliğe zam gelirken birikim yapmak hiç te kolay olmuyor, üstelik çoğu çalışanın asgari ücret seviyelerinde maaş aldıklarını düşünürsek, “birikim yapmak” hayale dönmüş gibi görünüyor.

Hala Birikim Yapmak Mümkün

Bu başlık maddesi altında vereceğim tavsiyeler daha çok asgari ücretlileri ve memurları ilgilendiriyor.

Sigarayı ve İçkiyi Bırakın

Bir paket sigaranın ortalama 16 TL ve içkinin (bira varsayalım) 11-12 TL olduğu dönemde sigarayı ve içkiyi bırakmanız size hem maddi hem de sağlık anlamında olumlu katkılar yapacaktır. Hem sigara hem de içki kullanan insanların ceplerine günlük maliyeti ortalama 40 TL’dir ( bira genellikle 1 adet üstü tüketilir, içenleri tarafından). Bu meblağ çok yüksek bir rakamdır aya vurulduğunda. Günlük 40 TL’yi aya vurduğumuzda 1200 TL rakamına ulaşacağız. Yani sigara ve içkiyi bırakıp, yıllık 1200×12=14.400 TL rakamına ulaşacağız. Bu hiç te azımsanacak bir rakam değil…

Sürekli Kafelere Gitmeyin

Cüzdana düşman en gereksiz alışkanlıklardan bir tanesi de sürekli kafelere gitme alışkanlığıdır. Ortalama iki haftada bir tanıdıkla, eş dostla kafe tarzı yerlerde oturmak idealdir ancak bazıları bu durumu alışkanlık haline getirmiş durumda. Neredeyse gün aşırı kafelere gidip parasını çarçur ettikten sonra maaşının yetmediğinden ve birikim yapamadığından şikayetçi olan insan sayısı hiç te az değil.

Yüksek Pahada Telefon ve Kıyafet

Herkes tabii ki iyi bir markadan giyinmek ve elektronik eşya almak ister ancak unutmayın : Sizler sabit gelirli insanlarsınız ve harcamalarınızı kontrol etmek zorundasınız. Hal böyleyken kredi çekip 10 bin TL bir telefona vermek veya 500 TL bir kıyafete vermek (2020 yılında) akıl karı bir iş gibi durmuyor. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız.

Kumbara Oluşturun

Günlük 15 TL miktarında parayı oluşturduğunuz kumbaraya atarsanız ayda 450 TL yapar. Bir sene sonra 5.400 TL yapacaktır. Bu miktarı her gün bir paket sigara parasını kumbaranıza atarak biriktirmiş olacaksınız. Kumbarada para biriktirme konusunda şöyle bir şey var ki : Ne kadar uzun bir süre para biriktiriyorsanız motivasyonunuz da o derecede artıyor ve kumbaranıza günlük daha fazla para atmaya başlıyorsunuz. Günde 15 TL atıyorken bunu 20-25’e çıkartıyorsunuz.

Paranızı Vadesiz Hesapta ve Evde Tutmayın

Türkiye, yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerden olduğu için TL olarak biriktirdiğiniz paranın değeri maalesef hızla eriyecektir. Bu yüzden paranızın değerinin azalmasını minimum seviyede tutmanız için tavsiyem: Her ay biriktirmiş olduğunuz miktarı altın ya da döviz yapmanız olacaktır. Paranızı neye çevireceğinize hangi dövizin geçen yıla ve önceki yıllara (2017-2018-2019) oranla ne kadar getiri sağladığına bakarak karar verebilirsiniz. Ayrıca biriktirmiş olduğunuz paraları hırsızlık riskine karşı her zaman bankalarda tutun.

Heryere Dolmuşla ve Arabanızla Gitmeyin

50 metrelik mesafedeki işine veya markete arabasıyla giden insanlar var. Bu sizi hem hantallaştırır hem de cebinizden gereksiz miktarda para çıkmasına sebebiyet verir. Sırf bu gereksiz harcamayı ortadan kaldırmanız bile arabanızın yakıt tüketme oranına göre 150-300 TL civarı paranın cebinizde kalmasını sağlayacaktır .

Sürekli Tasarruf mu Edeceğiz ?

Yazımın başlarında söylemiş olduğum üzere bu konu, asgari ücretli ve memur seviyelerinde maaş alanları ilgilendiriyor. Bu günlerde Dolar’ın 7.7 ve Euro’nun 9 seviyelerinde gezdiğini fark edersek, birikim yapabilmemiz için başka ihtimaller pek bulunmuyor. Maalesef rahatlığa ve mutluluğa giden hiçbir kısa yol bulunmuyor.

Genel olarak belirtmiş olduğum hususlara dikkat etmeniz, sizlere hatırı sayılır miktarlarda birikim yapma olanağı sağlayacaktır.

One thought on “Nasıl Birikim Yapabiliriz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz